НД "Русофили" с покана за признателност към защитниците на София
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Януари 2024 09:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НД "Русофили" с покана за признателност към защитниците на София

/КРОСС/  Уважаеми съграждани,

Национално Движение „Русофили" Ви кани на 10.01.2024 г. от 10:30 часа да изразим своята признателност към защитниците на София и поднесем цветя на Паметника на българските летци, който се намира в центъра на столицата ни в непосредствена близост до Народното събрание и Софийския университет „Св. Климент Охридски".

Както знаете, България е в състояние на война с Великобритания и САЩ от 13 декември 1941 година. Въреки обявената от нас война, България не води активни бойни действия и е в дипломатически отношения със СССР. Независимо от това, по настояване на Уинстън Чърчил започват въздушни удари в различни краища на страната с мотива, че България е съюзник на Германия.

На 18.10.1943 г. започват бомбардировките на цели в Царство България.

На 14 ноември 1943 г. е извършено първото масирано въздушно нападение над българската столица. В 12:30 ч. 137 самолета атакуват София, пуснати са 563 бомби. Разрушени са 47 сгради и постройки. Убити са 59 души и са ранени 128. Срещу противника излитат 17 български изтребителя.

На 10 януари 1944 г. е извършена първата съвместна дневно-нощна атака, при която английската авиация атакува през нощта, а американската, която има по-добро изтребително прикритие - през деня. Дневната е извършена от 330 американски самолета - около 220 бомбардировача и 110 изтребителя.

Срещу тях излитат общо 73 самолета - 43 български и 30 немски изтребителя. Във въздушния бой са свалени от българите 6 „летящи крепости" и 5 изтребителя, немците свалят още 3 бомбардировача, от защитниците на София загиват летците Симеон Михайлов, Атанас Кръстев, Тома Боев и германският изтребител кап. Герхард Венгел. Както отбелязва по-рано пленен американски летец, „Българските летци се бият с ожесточение, като че ли защитават най-скъпата светиня на света. За мен те изчерпват понятието ненадмината ярост в авиацията".

В 22 часа същата нощ София е нападната от още около 80 британски самолета.

В резултат на дневното и нощното нападение на София загиват 947 души и са ранени 710. Тежко ударени са 3731 сгради - разрушени 93 държавни и 3211 частни сгради и 427 са полуразрушени. Хвърлените бомби над София са общо 1784.

Въздушните удари на 10 януари са най-смъртоносните и разрушителни в София, те силно разстройват обществения живот в столицата и започва евакуация.

Ето защо на този ден ние почитаме паметта на загиналите мирни граждани и се прекланяме пред храбростта и подвига на летците - защитници на България.