Коефициентът на интелигентност обикновено отразява качеството на образованието и ресурсите
Секция: Наука
14 Януари 2024 07:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Коефициентът на интелигентност обикновено отразява качеството на образованието и ресурсите

/КРОСС/ При измерването на коефициента на интелигентност резултатите обикновено отразяват качеството на образованието и ресурсите, достъпни за хората в техните географски региони, съобщава сайтът "Уърлд попюлейшън ревю" (worldpopulationreview.com). Регионите с по-нисък коефициент на интелигентност (КИ) обичайно са по-бедни и по-слабо развити, особено по отношение на образованието, в сравнение със страните с по-висок коефициент на интелигентност. 

Много изследователи използват КИ, за да определят най-умните страни в света. Карта на "Уърлд попюлейшън ревю" представя всяка страна в зависимост от това колко висок е средният й резултат.

Според проучване от 2019 г. на учените Ричард Лин и Дейвид Бекер от Института Ълстър най-високият среден КИ в света принадлежи на японците  - 106,48. Жителите на Тайван и Сингапур са веднага тях. Списъкът с топ 10 включва още Хонконг, Китай, Южна Корея, Беларус, Финландия, Лихтенщайн, Германия. 

Според тази класация България е с КИ 90,99, което я нарежда малко пред Гърция с 99,77, Румъния - 86,88, Сърбия - 89,6, Албания - 81,75, Северна Македония - 81,91, Турция - 86,8. 

Проучванията на Ричард Лин, макар и изчерпателни, могат да предизвикат доста дебати, коментира "Уърлд попюлейшън ревю" и прецизира, че КИ не е единственият начин за измерване на интелигентността. Възможно е да се оценяват резултати от академичните тестове на дадена страна, въвеждането на нови технологии, дори броят на присъдените Нобелови награди.  

Средните резултати в картата на настоящата класация на Лин и Бекер са изчислени на база средния резултат за страната на стандартните тестове за интелигентност, съчетан с допълнителни измервания като национални оценки по математика, четене и природни науки (PISA).