Любомир Каримански: Няма практика в ЕС за приемане в еврозоната на някоя държава в средата на годината
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Януари 2024 10:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Любомир Каримански: Няма практика в ЕС за приемане в еврозоната на някоя държава в средата на годината

/КРОСС/ Приемането на България в еврозоната ще е трудно изпълнимо заради критерия инфлация. В същото време премиерът иска септември месец да оценим инфлацията. Това е недопустимо, никой няма да мине към такава стъпка в навечерието на евроизбори. Това каза финансистът Любомир Каримански в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

По думите му няма практика в ЕС за приемане в еврозоната на някоя държава в средата на годината.

„Второ, всичко онова, което трябва да бъде съобразено с т.нар. Маастрихтските критерии - те не са по средата на годината или не се отчитат към някаква междинна полугодишна отчетност. Според мен е притеснително, че самото правителство вижда, че според конвергентния доклад, който трябва да излезе през юни, ние няма да можем да изпълним критерия за инфлацията", каза Каримански.

Според него до юни е почти невъзможно да се справим с критерия инфлация. „За 2023 г. тя е 9,5%. Ако трябва докладът да е готов юни, то трябва до април да следим средногодишната инфлация. Дори да е отрицателна, не съм сигурен, че ще постигнем този критерий дотогава", каза Каримански.

По думите му е възможно България да изпадне в гръцкия сценарии. „Тогава имаше съмнения за манипулация в националната статистика на Гърция. Гледайки някои от данните за БВП, за данъчни и неданъчни приходи, за разходите на държавата, имам съмнения за нарастването на числото на БВП. Трябва международен и европейски одит. Искам да бъдат потвърдени тези данни", каза Каримански.

Тези негови съмнения се базират на процентните съотношения и числа от Министерство на финансите и центъра за макроикономически прогнози в Министерството. „През 2022 г. процентът на приходите спрямо БВП на бюджета е бил 38,6. През 2023 г., въпреки нарастването на БВП толкова, процентът на приходи е 35. Т.е. приходите на държавата би трябвало да намаляват спрямо БВП с 3,6%. В същото време разходите също растат и ако погледнем, че БВП се ревизира на година с 20 и над 20 милиарда, а в същото време данъчните приходи намаляват тази година с 3,3 милиарда, в същото време частното потребление не е нараснало, брутообразуващият капитал, който отговаря за инвестициите, също не е увеличен. На какво се дължи това нарастване тогава?", коментира Каримански.

Според него приемането на България в Шенген по въздух и вода не се отразява на икономиката или ако се отразява, то това е минимално и пренебрежимо.

Нова телевизия, „Събуди се"