Азербайджан преминава към зелена енергия
Секция: СВЯТ
26 Януари 2024 16:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Азербайджан преминава към зелена енергия

/КРОСС/ Азербайджан, известен със значителните си запаси от нефт и газ, предприе изненадващ завой през последните години, преминавайки от изкопаеми горива към зелена енергия. Страната не само диверсифицира своя енергиен микс, но и отдава своя принос към глобалните усилия в борбата с климатичните промени, като в този процес президентът на Азербайджан Илхам Алиев изпъкна като далновиден световен лидер. Докато страната продължава да върви по този път, усилията на нейното ръководство за формиране на по-екологичен и по-устойчив енергиен пейзаж стават все по-ефективни и получават все по-голямо признание на международната сцена.

През 2019 г. Азербайджан разчиташе основно на природен газ за производство на 94% от електроенергията си, 5% от преработката на водна енергия и едва 1% от възобновяеми източници. В съответствие с Парижкото споразумение за климатичните промени, страната се ангажира да постигне значително намаление на емисиите с 35% до 2030 г. в сравнение с базовата 1990 година. На 28-ата сесия на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за промените в климата (COP), която се проведе в края на 2023 г. в Дубай, Азербайджан пое допълнителен ангажимент да достигне амбициозната цел от 40% намаление на емисиите на парникови газове до 2050 г.

Азербайджан разполага със значимо количество възобновяеми енергийни ресурси, сред които потвърден потенциал от 157 000 мегавата в Каспийския регион. Освен това, наскоро определените за зелени енергийни зони в азербайджанския регион Карабах, икономическите райони Източен Зангезур и Нахичеван също притежават значителен потенциал за вятърна и водна енергия. Разпознавайки огромните възможности в тази посока, президентът Алиев постави като приоритет възобновяемата енергия, което изисква множество усилия и значителни инвестиции. Бяха подписани ключови споразумения с големи международни компании като "ACWA Power", "Masdar" и "BP", за да може да се осъществи генерирането на над 25 гигавата възобновяема енергия, като изграждането на първоначалните вятърни и слънчеви електроцентрали вече е в ход. Първата 230-мегаватова слънчева електроцентрала беше открита през октомври 2023 г., а друга 1200-мегаватова централа е в процес на строеж и скоро предстои да бъде пусната в експлоатация.

Изобилните възобновяеми енергийни ресурси на Азербайджан задоволяват не само вътрешните амбиции на страната за зелена енергия, но и имат потенциала да допринесат значително и към целта на Европа, а именно достигане на дял от 42,5% възобновяема енергия до 2030 г. В началото на 2022 г. беше започнат енергиен диалог между Европейския съюз (ЕС) и Азербайджан. Фокусът на диалога бяха възобновяемите енергийни източници, водорода и енергийната ефективност. През юли същата година Азербайджан и ЕС потвърдиха своя ангажимент чрез Меморандум за разбирателство за стратегическо партньорство в енергийния сектор. Към края на 2022 г. Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария подписаха споразумение за изграждане на високоволтов подводен електрически кабел под Черно море. Този амбициозен проект, който е част от „Зеления енергиен коридор", ще включва изграждането на най-дългия подводен кабел в света свързващ електрическите системи на двете кавказки държави с континентална Европа.

Забележителният напредък на Азербайджан в областта на възобновяемата енергия получи международно признание. Доказателство за това е колективното решение на страните по Конвенцията на ООН за климатичните промени от 11 декември 2023 г., с което страната беше одобрена за домакин на COP29 - събитие с глобална значимост. На 25 декември същата година президентът Алиев подписа заповед, с която официално обяви 2024 г. за „Година на зелената световна солидарност" в Азербайджан. Президентската заповед, която отново потвърди ангажимента на Азербайджан към глобалните усилия за борба с промените в климата, цели да постави рамка за COP29, насрочена за ноември 2024 г. в Азербайджан.