Министър Кръстев проведе ключови срещи в Германия с цел популяризиране на българската култура
Секция: КУЛТУРА
29 Януари 2024 10:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Кръстев проведе ключови срещи в Германия с цел популяризиране на българската култура По време на визитата си във федералната република министър Кръстев награди маестро Светослав Борисов с грамота и плакет „Принос в развитието на културата“

/КРОСС/ По време на работната си визита в Германия министър Кръстев, на 27.01.2024 г., посети една от най-старите катедрали в Германия, в Магдебург, където е коронован Ото I Велики. Министърът бе придружен от председателя на Комисията по културата и медиите в Бундестага на ФРГ, г-жа Катрин Буде. В катедралата се проведе и разговор относно развитието на българо-германските културни връзки. Бяха обсъдени и проекти в областта на законодателството. Министърът на културата се заинтересува от законовата рамка, която се дава от Бундестага за развитието на културата и мрежата на сценичните изкуства. Бяха засегнати и въпроси, свързани с филмопроизводството и начина, по който Комисията по въпросите на културата и медии регулира културния пазар и културната мрежа на Германия. Както е известно, Германия е федерална република и федералните провинции имат много по-голяма свобода по отношение на развитието на културата.

Госпожа Буде придружи министър Кръстев до парламента на Федералната провинция Саксония-Анхалт, където се срещнаха с президента на парламента на федералната провинция и президент на Германския национален комитет за опазване паметниците на културата на федерално равнище д-р Гунар Шеленбергер. По време срещата бяха обсъдени въпросите за сътрудничеството между България и Федералната провинция Саксония-Анхалт. Д-р Шеленбергер подчерта, че в тази провинция има най-много паметници под защитата на ЮНЕСКО. Министър Кръстев предложи да се засилят връзките между България и провинцията относно въпросите за развитието на защитените паметници и се заинтересува как точно е станало това в Саксония-Анхалт. Във Фейсбук страницата на парламента на Саксония-Анхалт под заглавието: „Култура в най-чист вид" е представена информация за срещата между министър Кръстев и д-р Шеленбергер.

В края на съботната вечер министър Кръстев и д-р Шеленбергер посетиха оперното представление „Любовта на трите портокала" в театъра в Магдебург, което премина под диригентството на Светослав Борисов. След края на представлението министърът на културата награди първия диригент и заместник-музикален директор на Оперния театър в Магдебург маестро Светослав Борисов с Грамота и плакет „Принос в развитието на културата" за популяризирането на българската култура и изкуство.

В рамките на визитата си предния ден, 26.01.2024 г., министърът на културата Кръстю Кръстев се срещна в Берлин с извънредния и пълномощен посланик на България Григор Порожанов. Срещата премина в диалогична и конструктивна обстановка, с фокус върху популяризирането на българската култура във Федерална република Германия.

След това министърът и българската делегация посетиха Българския културен институт в Берлин. Министър Кръстев благодари на екипа на института, че по най-добрия начин се стремят да предоставят актуална картина за културната дейност в България и да помагат със съвети за страната.

По-късно българската делегация се наслади на музикалната програма на българския ансамбъл „Тембристо" в църквата „Св. Кръст" в Берлин. Това е първото от поредицата събития, посветени на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Германия, което БКИ-Берлин организира през 2024 г.

„Тембристо" е проект с новаторски дух, колаборация между доказали се имена на българската и световна сцена, обединени от идеята да разкрият богатството на музикалното изкуство и да създадат продукт с висока художествена стойност.

България и Германия да работят съвместно за създаването на единна програма за стимулиране на четенето, а българската литература и българските автори да бъдат представяни при още по-добра координация по отношение на финансирането им, благодарение на европейската мрежа за литература и книги „Традуки" и на програмите на Министерството на културата. За това разговаря по-рано през деня министърът на културата Кръстю Кръстев с изпълнителния директор на фондация „S. Fischer" и основател на Европейската мрежа за литература и книги „Традуки" г-жа Антие Конциус в рамките на работното си посещение в Берлин.

Министър Кръстев и г-жа Конциус обсъдиха също възможностите за провеждане на резиденции от български автори в Германия и обратното, както и за разменено участие на фестивали за четенето в двете държави. Министър Кръстев и г-жа Конциус се договориха за подобряване на комуникацията и координацията на съвместната работа за повишаване на възможностите за сътрудничество в последователното представяне на българската литература и българските автори благодарение на европейската мрежа за литература и книги „Традуки". България се присъедини като пълноправен участник към проекта през 2019 г. Tой насърчава обмена между немскоезичната и югоизточноевропейската литературна сцена, както и обмена между езиците в Югоизточна Европа. Подкрепата на „Традуки" включва субсидии за превод, финансиране на литературни събития и професионални резиденции в Югоизточна Европа, като добавя наднационални аспекти към подкрепата за преводите и литературата. В срещите в рамките на работната визита на министър Кръстев в Германия участваха зам.-министърът на културата Амелия Гешева и началникът на кабинета на министъра Весела Щерева.