Отбелязваме Световния ден на влажните зони и тяхната връзка с човешкото благоденствие
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Февруари 2024 12:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отбелязваме Световния ден на влажните зони и тяхната връзка с човешкото благоденствие

/КРОСС/  На 2-ри февруари традиционно отбелязваме Световния ден на влажните зони. Всяка година денят има различна тема и насоченост, с цел да се разглеждат различни аспекти от ползите, заплахите и нуждите, свързани с опазването на ценните местообитания.

Темата за 2024 г. е „Влажните зони и човешкото благоденствие". Тя насочва вниманието към всички аспекти между човешкото благополучие (физическо, психическо и екологично) и тяхната свързаност с виталността на влажните зони по света.  Подчертава критичната необходимост от добро стопанисване и опазване на тези ценни природни местообитания.

Близо 90% от влажните зони в света са деградирали от 1700 г. насам. Те са критично важни не само за биоразнообразието, за смекчаването и адаптирането към промените в климата и наличието на прясна вода, но и за световните икономики.

В България празникът се чества от 27 години. В петък - на 2-ри февруари, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) ще излъчи няколко видеа от влажни зони в страната в своите страници във Facebook и YouTube.

От 19:00 в онлайн събитие във Facebook  ще бъде излъчена презентация на тема „Опазване на къдроглавия пеликан в България", представена от Свилен Чешмеджиев - един от най-добрите експерти по вида у нас. Той ще ни запознае с изключителното природозащитно постижение в опазването на къдроглавия пеликан - новосформираните гнездови колонии в Природен парк „Персина" и Защитена местност „Калимок-Бръшлен", както и с други мерки по опазването и проучването на вида като маркирането със сателитни предаватели.

Световният ден на влажните зони се отбелязва всяка година на 2 февруари, за да се повиши осведомеността за тези ценни местообитания. През 1971 г. на същата дата в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони. Рамсарската конвенция е първият и единствен до днес международен договор за опазване и устойчиво ползване на природните ресурси, насочен към тези специфични екосистеми. Страната ни е сред първите държави, които подписват Рамсарската конвенция, която влиза в сила у нас от 24 януари 1976 г.

БДЗП извършва редица дейности за опазване на ключови за птиците влажни зони по поречието на река Дунав в рамките на LIFE проектите „Животът на пеликана" и „Безопасен полет за птиците на Дунав" и „Живот за Варненското езеро".