Молекулярният биолог д-р Милена Георгиева: Генната редакция не е напълно еднаква при първите в света генно-модифицирани близначки
Секция: Наука
03 Февруари 2024 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Молекулярният биолог д-р Милена Георгиева: Генната редакция не е напълно еднаква при първите в света генно-модифицирани близначки

/КРОСС/ Генната редакция не е напълно еднаква при първите в света генно-модифицирани близначки, каза в интервю за "Денят на живо" д-р Милена Георгиева - молекулярен биолог към Българска академия на науките.

През 2018 г. китайският генетик Хъ Цзянкуей смая света, като обяви, че е създал две генетично модифицирани близначки, наречени Лулу и Нана. Трето подобно дете, Ейми, се роди на следващата година.

Д-р Георгиева определи работата на учения като пробив. Тя уточни, че това, което е направил китайският учен, е да премахне у близначките гена, който е отговорен за това да се заразяваме с вируса на ХИВ.

"Да, това е пробив и много интересно, но не се прави по този начин. Той е замразил още няколко генно-редактирани ембриона, които биха могли да бъдат имплатирани в майки-донор. Генната редакция е сработила при едната близначка на 100%, докато при другата нещата са мозаечни", каза още молекулярният биолог.

"Смята се, че редакцията на този рецептор, обаче, е довела до тяхната по-висока неустойчивост към Нилска треска, например", коментира д-р Георгиева.

Нова Нюз, „Денят на живо"