Цвета Рангелова от „Възраждане“: Възможност за прокурорски произвол ли гласуваха депутатите от коалицията
Секция: ПОЛИТИКА
03 Февруари 2024 10:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цвета Рангелова от „Възраждане“: Възможност за прокурорски произвол ли гласуваха депутатите от коалицията

/КРОСС/ Приетите от Народното събрание поправки в Наказателно-процесуален кодекс (НПК) за пръв път в българското право силно ограничават правото на обвиняемите и техните защитници да се запознават с всички доказателства в производството по вземане на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража".

Въпреки аргументите на юристите от „Възраждане", че това изменение противоречи на духа на Директива 2012/13, която цели да гарантира по-голям достъп до информация на участниците в наказателния процес и недопустимо поставя в по-неблагоприятно положение защитата в сравнение с Прокуратурата, изменението беше подкрепено от мнозинството без да се дава сметка, че тази поправка променя изцяло смисъла на справедлив процес.

„Новоприетият текст е правен абсурд, според който защитата няма да може да се запознава с всички доказателства по делото при производство по взимане на най-тежката мярка за неотклонение, а само с тези, които ще служат за определяне на тази мярка.

Това на практика предрешава в полза на обвинението изхода от делото. Представете си какво се предлага с това изменение. Някой, незнайно кой - разследващ, прокурор или съдия, да прецени кои доказателства да остави в кориците на делото и кои да махне от него преди то да бъде предоставено на защитата.

Съдът ще познава ли всички доказателства или и той ще се произнася при непълнота на доказателствата?

Това поставя под сериозно съмнение основното право на всеки обвиняем, а именно правото му на защита. Как ще се брани обвиняемият, респективно, как ще бъде упражнена неговата защита в това производство по мярка, ако защитата не разполага с достъп, не се е запознала с всички събрани по делото доказателства?

Поставяме ли Прокуратурата над защитата и защо го правим?" каза Цвета Рангелова, народен представител от
„Възраждане" от парламентарната трибуна.

Българското право не познава ограничение на правото на справедлив процес в аспекта равенство на средствата. Равенството на средствата означава, че страните в производството имат равни права, включително да се запознават с всички доказателства и да представят доказателства по делото.

Никой, както от вносителите, така и от ППДБ -ДПС-ГЕРБ, които гласуваха безапелационно „за" изменението, не обясни защо в този наказателен процес се дава предимство на обвинението да разполага с всички доказателства по делото, а обвиняемия - не.

Да се прави съдебна реформа като се нарушава основно конституционно право, каквото е правото на защита, правото на обвиняемия да разбере защо Прокуратурата иска да му бъде взета мярка „задържане под стража", ни връща в далечни и мракобесни времена, от които „борците за правото" в лицето на управляващите уж се отрекоха отдавна! Връщаме ли времето, в което прокуратурата е над правото и над правата на защитата?