Учени откриха нов вид летящ динозавър
Секция: Наука
06 Февруари 2024 19:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени откриха нов вид летящ динозавър Предполага се, че този вид е живял преди около 168 милиона години

/КРОСС/ Учени откриха нов вид летящ динозавър на шотландския остров Скай. Крилатото влечуго, наречено Ceoptera evansae, е живяло преди около 168 милиона години. Според учените новият вид принадлежи към група на птерозаври, известни като Darwinoptera, чиито вкаменелости са открити и в Китай.

Първата част на името Ceoptera evansae произлиза от шотландската дума "cheo", която означава мъгла, и латинската дума "ptera" - крило. Втората част, "evansae", е в чест на британския палеонтолог професор Сюзън Евънс, която се занимава отдавна с научна работа на острова.

Палеонтолозите забелязват фосилните останки през 2006 г. по време на експедиция в Елгол, на югозападното крайбрежие на острова. Оттогава екипът прекарва години в подготовка на образеца и сканиране на костите, някои от които остават напълно вкопани в скалата. Въпреки че скелетът е непълен и от него са останали само части от раменете, крилата, краката и гръбначния стълб, изследователите твърдят, че той дава представа за еволюционната история и разнообразието на птерозаврите.

"Ceoptera помага да се определи времето на няколко основни събития в еволюцията на летящите влечуги. Появата му в юрския период във Великобритания е изненадваща, тъй като повечето му близки роднини са от Китай. Това показва, че напредналата група летящи влечуги, към която принадлежи, се е появила по-рано, отколкото предполагахме, и бързо се е разпространила по света", каза професор Пол Барет, изследовател в Природонаучния музей в Лондон.

Изследователите твърдят, че вкаменелостите на птерозаври от юрския период са редки и с непълни скелети, което затруднява опитите да се разбере повече за това как са еволюирали тези същества. "Периодът, от който е Ceoptera, е един от най-важните в еволюцията на птерозаврите, но също така е и този, от който разполагаме с най-малко екземпляри, което показва неговата значимост. Доближаваме се с още една стъпка до разбирането на това къде и кога са еволюирали птерозаврите", каза д-р Лиз Мартин-Силвърстоун, палеобиолог от Бристолския университет.

Източник: БТА