Министър Цоков: Близо 16 000 ученици се обучават в професионални паралелки в областта на икономиката
Секция: ИКОНОМИКА
15 Февруари 2024 16:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Цоков: Близо 16 000 ученици се обучават в професионални паралелки в областта на икономиката

/КРОСС/ Близо 16 хил. ученици в момента учат в професионални паралелки, свързани с икономически дисциплини, което е малко над 10% от всички, включени в професионалното образование и обучение. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на връчването на годишните награди за образование по икономика на ученици, учители и директори в конкурс, организиран от Висшето училище по застраховане и финанси, Синдиката на българските учители и Националната асоциация на преподавателите по икономика. По думите на проф. Цоков учениците в тези икономически паралелки получават не само професионални компетентности, но и умения, с които ще могат да се справят в живота.

„Тяхната работа, свързана с обсъждане на различни проблеми, винаги изисква екипност за решаване на конкретни казуси. Професионалното образовани и това, което е в областта на икономиката, е компетентностно ориентирано, насочено не само към изпитването, а към създаването на конкретен продукт в работата на учителя и на ученика", подчерта министърът. Според него опитът на професионалното обучение в икономическата сфера е много важен и би бил полезен при промени в модела на нашето образование като цяло. „Доброто съвременно образование обаче не може да бъде затворено само в предучилищното, или в училищното, или в университетското образование. То е цялостна екосистема, която трябва да се развива като едно цяло", каза още министърът.

Той поздрави създателите на Националната асоциация на преподавателите по икономика и инициаторите на конкурса от Висшето училище по застраховане и финанси и Синдиката на българските учители. „Това е още един начин за издигане на обществения престиж на учителската професия и на образователните лидери, а и за популяризиране на професионалното обучение", посочи министърът. По думите му тази инициатива може да се мултиплицира в други университети - да се подкрепят начални учители или преподаватели по различни предмети - история, география и др. „Това ще бъде още една възможност да заздравим връзката между началните и средните училища с висшето образование, а учителите да имат още възможности за повишаване на своята квалификация и заедно да обсъждат професионални теми в университетите", обясни още той. Министърът цитира мнението на създателя на глобалното изследване PISA д-р Андреас Шлайхер, който каза при посещението си в България, че е много важно в образователната система да има професионални общности от учители и директори, които да обсъждат професионални проблеми.

На събитието присъстваха ректорът на ВУЗФ проф. д.ю.н. Борис Велчев, председателят на СБУ д-р Янка Такева, председателят на Националната асоциацията на учителите по икономика д-р Илинка Патърова, началници на регионални управления на образованието, директори, учители и ученици, както и на компании, които подпомагат обучението на учениците.

По време на събитието бяха връчени награди на ученици от 12. клас, които и получават бонус при записване в бакалавърски програми на ВУЗФ, на учители, които ще могат да запишат магистратура и на директори, които биха пожелали да станат докторанти.

Министър Цоков връчи наградите на Маргарита Коцева от Национална търговско-банкова гимназия - София, на Станимира Петрушева от Национална финансово-стопанска гимназия - София и на Анелия Попова от Професионална гимназия по икономика и туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" в Петрич.

Всички отличени в трите категории на конкурса:
„Ученик на годината 2023 г.":
Милен Златев, ученик 12 клас, ПГИ "Иван Илиев", Благоевград
Никол Богданова, ученичка 12 клас, Неврокопска гимназия Димитър Талев, Гоце Делчев
Александра Караиванова, ученичка 12 клас, Национална търговска гимназия - Пловдив
Специални награди:
Боян Янев, ученик 12 клас, Земеделска професионална гимназия „Климент Тимирязев", Сандански
Вивиан Петрова, ученичка 12 клас, ПГ „Проф. д-р Асен Златаров", Видин
Мелин Вели, ученичка 12 клас, СУ Йордан Йовков, Кърджали

„Учител на годината за 2023 г.":
Маргарита Коцева, старши учител НТБГ, София
Станимира Петрушкова, старши учител НФСГ, София
Анелия Попова, старши учител ПГИТ "Проф. д-р А. Златаров"- Петрич
Специални награди:
Ирена Петрова, учител, СУ „Христо Ботев", Ихтиман
Анета Ангелова, главен учител ПГИУ „Елиас Канети", Русе
Василена Кръстанова, учител, Професионална гимназия по туризъм "Проф д-р Асен Златаров"- Варна

„Директор на годината за 2023 г."
Мая Гешева, директор на Национална финансово-стопанска гимназия, София
Д-р Ваня Минева, директор на 15 СУ "Адам Мицкевич", София.
Мария Георгиева, директор на Неврокопската професионална гимназия "Димитър Талев", Гоце Делчев.


Пресцентър на МОН