Хирургически робот, контролиран от Земята, оперира в МКС
Секция: Наука
16 Февруари 2024 18:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хирургически робот, контролиран от Земята, оперира в МКС

/КРОСС/ Малък хирургически робот, контролиран от Земята, демонстрира техника, използвана при извършване на операции, в Международната космическа станция (МКС), съобщи АФП.

Това е нова стъпка за развитието на хирургията в космоса, която може да се окаже необходима за оказване на неотложна помощ по време на пътувания с голяма продължителност - например до Марс.

Дистанционното контролиране на робота може да спомогне и за развитие на хирургията на Земята - особено в регионите, в които няма хирурзи.

Роботът е разработен от компанията"Върчуъл Инсижън" (Virtual Incision) и университета в Небраска и носи името спейсМИРА (spaceMIRA). Той отлетя за МКС в края на януари на борда на ракета на "Спейс Екс". Транспортирането беше извършено в кутия с размер на микровълнова фурна. В четвъртък миналата седмица роботът беше включен и инспектиран от астронавтката Лоръл О'Хара, която понастоящем се намира на МКС.

Експериментът беше проведен в събота под ръководството на компанията производител, намираща се в Линкълн, щата Небраска. Демонстрацията продължи около два часа. Беше показана техника, ръководена дистанционно от шестима хирурзи. Роботът е екипиран с камера и има две ръце.

Тестването на хирургическите стандарти включваше техники като манипулация и разрез, съобщи компанията. Използвана е еластична тъкан за симулиране на биологичен материал.

Компанията е разпространила видеозапис.

Трудността на подобна операция се крие във времевата разлика между Земята и МКС, която е 0,85 сек.
Пълните данни са сравнени с подобни симулации, използващи същия материал, но на Земята.

Опитът се определя от компанията като голям успех на всички участващи учени и хирурзи. Според хирурзите този експеримент ще промени бъдещето на хирургията, се казва в съобщение на "Върчуъл Инсижън" (Virtual Incision).

Проектът е получил финансова помощ от НАСА.