Министър Вътев: България може да бъде мост на науката и практиката между Азия и Европа
Секция: Наука
20 Февруари 2024 18:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Вътев: България може да бъде мост на науката и практиката между Азия и Европа

/КРОСС/ „Надявам се, че България може да бъде мост на науката и практиката на ноу хау трансфера в земеделието, не само между Турция и Западните Балкани, а въобще между Азия и Европа." Това заяви министър Вътев по време на конференция на тема: „Аграрната наука в аграрната практика" в рамките на Деветото издание АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ в Пловдив.

„Намираме се на такова ключово място, имаме огромен научен потенциал и такъв огромен потенциал на биоразнообразие, почвено разнообразие, страхотни традиции в земеделието", заяви министър Вътев. Той допълни още, че това зависи от всеки един от нас. „Ако ние наистина заработим в ефективни приятелски и коректни отношения с нашите съседи и приятели от по-далечни страни, България може да бъде един център за високо развита аграрна наука, която да даде възможност и на българското земеделие да отиде на онези нива за което има исторически данни, природен капацитет и човешки потенциал", каза още той.

По време на конференцията бяха дискутирани теми свързани с научни продукти и услуги, ориентирани към потребностите на земеделския бизнес и обществото. Направена бе презентация за развитието на сътрудничеството между Република Турция и по-специално Тракийски университет - Одрин със Селскостопанската академия и аграрните университети в България. Обсъдиха се бъдещи перспективи на сътрудничество от гледна точка на бизнеса и как двете страни възнамеряват да се кооперират в сферата на развъждането, семепроизводството и бизнеса със семена. Проф. д-р Иван Боевски от департамент „Икономика" на Нов Български Университет направи презентация на тема: „Дигитална платформа за управление и анализ на социално-икономическите данни, свързани с възстановяването на почвеното здраве".

На конференцията присъстваха над 120 представители на национални и местни браншови организации и научните среди.

Сред официалните участници в събитието бяха Фатон Пеци, министър на земеделието, горите и развитието на селските райони на Република Косово, д-р Абдула Ал Мандус, президент на Световната метеорологична организация, проф. д-р Ялчън Кая от Тракийски университет - Одрин, Република Турция, г-н Ариан Бугари, политически съветник на Министерство на земеделието, горите и развитието на селските райони на Република Косово и проф. д-р Виолета Божанова, председател на Селскостопанска академия.