Екатерина Михайлова: Съдебната власт си има своята сериозна част в управлението на страната
Секция: Коментари
11 Март 2024 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Екатерина Михайлова: Съдебната власт си има своята сериозна част в управлението на страната

/КРОСС/ Надявам се, че политиците в момента преговарят за всичко. Политиките и принципите са свързани с това кой ги упражнява, като правомощия, как се разпределят. Като гледаме колко време отнема, звучи оптимистично, т.е. не е само за постове, а и за нещо повече - това коментира в студиото на "Денят започва" преподавателят по конституционно право проф. Екатерина Михайлова.

Според нея не само министрите управляват държавата, а и всички институции са натоварени с определени функции, които трябва да се извършват.

"Всяка една от тях има своята тежест и важност в управлението на държавата. Съдебната власт си има своята много сериозна част в управлението на страната. В този смисъл промените, които бяха направени в Конституцията, от тук нататък очакването на всички ни, които следим този процес, е нещо да се случи по-нататък, т.е. да има и законодателство, което да продължи в посока на конституционните промени и второ - решителни действия", поясни Михайлова.

По думите ѝ, скандалите в съдебната власт не трябва да останат без никакво последствие не само като санкции, а като действия за това да се пресекат подобни явления. Михайлова изрази надежда, че развитието на случаите с Мартин Божанов - Нотариуса и Пепи Еврото би трябвало да е насочено към парламентарната комисия.

"Не смятам, че в момента така, както изглежда и е конструирана съдебната власт, може сама да се справи. Практически там има хора с изтекли мандати също, говорим за ВСС и Инспектората. те са накрая на своята дейност. Винаги, когато си в края на мандата си в своята дейност, си демотивиран. Освен това виждаме, че самата система е доста поразена", посочи тя.

Михайлова уточни, че тази парламентарна комисия може да оказва контрол и да набележи мерки, които да бъдат изпълнени. Освен това е начин за обществен натиск, който да влияе върху решенията и това е начин, за да се стигне до законодателни промени и след това решение - кадрови промени.