/КРОСС/ Случаи на коклюш в България има последните седмици, въпреки че сезонността обикновено е лятото. Това заболяване се характеризира с по-особена кашлица. Когато човек има лаеща кашлица, е добре да се консултира с лекар и да се изследва, за да се види дали не е коклюш, каза пред BTV д-р Христиана Бацелова, епидемиолог в УМБАЛ „Св. Георги". По думите й коклюшът е опасен за малките бебета, които все още не са имунизирани.
Затова е много важно бременните да се ваксинират срещу коклюш през последния триместър, за да се родят децата с имунитет, посъветва епидемиологът.
По думите й за грипна епидемия в момента не може да става въпрос.
Епидемиите от грип обикновено са януари, февруари и опашката може да е в началото на март. Бих се изненадала много, ако тепърва започва подем на сериозен грип в България. Може да има единични хора, но има и други респираторни патогени, които циркулират сега. Започва сезонът на варицела и скарлатина и е по-вероятно децата да боледуват от тях, каза д-р Бацелова.
По думите й по предварителна информация грипът този сезон е протичал по-тежко.
Редно е, когато един човек е болен с инфекциозно заболяване и знае, че е заразен, нека се изолира. Когато е с изразена симптоматика, висока температура, кашлица, хрема - добре е да не контактува с никого, призова д-р Бацелова.
Тя съветва да не се пропускат ваксините срещу варицела, коклюш и COVID-19 и имунната система да се поддържа чрез рационално хранене.
Прием на белтъчини, мазнини, въглехидрати и прием на витамини чрез плодове и зеленчуци. Ако човек е имуносупресиран или има притеснения, че боледува често, е добре да се консултира с имунолог, който да извърши изследвания и чак тогава да се предписва имуностимулираща терапия, ако е необходимо, каза епидемиологът.
По думите й не е добре сами да си назначаваме имуностимулиращи препарати.