/КРОСС/ Срокът за кандидатстване за престижните отличия „За жените в науката" на L'Oréal и ЮНЕСКО е удължен с един месец. Това означава, че талантливите жени учени от цялата страна могат да изпратят своите кандидатури до 30 април 2024 г. Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния уебсайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg.
Националната програма „За жените в науката" е един от най-престижните научни конкурси в България и света. У нас тя стартира през 2010 г. в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски", Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L'Oréal България, като до днес успява да отличи 36 великолепни дами за техния научен потенциал и постижения с общ награден фонд 180 000 евро.
Тази година още три талантливи изследователки ще имат възможност да спечелят награда от по 5000 евро всяка, с която да подпомогнат кариерното си развитие и научните си проекти, с които ще променят света към по-добро. Освен финансов стимул, програмата има за цел да отдаде заслужено внимание на високите постижения на българските жени учени и да стимулира повече малки момичета да преследват кариера в науката.
Програмата е предназначена за дами с българско гражданство до 35 години, които се занимават с изследвания в сферата на природните науки. Други необходими изисквания са те да бъдат докторанти или вече да са защитили докторска степен, както и да разработят свой иновативен научен проект с потенциално национално или глобално значение. Всяка година кандидатурите по програмата се оценяват от експертно жури, състоящо се от водещи специалисти от научната гилдия в страната. Победителките за 2024 г. ще бъдат обявени на официална церемония по награждаване през ноември.
Кандидатите трябва да изпратят своите заявления и документи за участие по електронен път на: unesco-bg@mfa.bg с копие до stanislava.nishkova@mfa.bg и forwomeninscience.adba@loreal.com. Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 23:59 ч. на 30 април 2024 г.
Глобалната програма „За жените в науката" е отличила над 4100 жени учени в над 110 държави, имайки за цел да насърчи половото равенство в научните сфери и да увеличи броя на дамите в науката. В момента само 33,3%* от учените в света са жени, а само 4% от Нобеловите награди за наука са били присъдени на дами.
*Научен репорт на UNESCO с прогноза за 2030 г.