/КРОСС/ Родилни болки
Едно от най-озадачаващите аспекти на икономиката на САЩ е, че работодателите почти непрекъснато наемат хора, откакто президентът Байдън встъпи в длъжност – и анализаторите не виждат признаци, че тенденцията скоро ще се обърне. Парадоксът е, че няма гаранция, че бумът на работните места ще задържи Байдън в Белия дом след ноември, напълно разбърквайки поговорката „Икономиката, глупако“ печели изборите. За 39 поредни месеца работодателите добавят работни места въпреки многото прогнози, че Съединените щати са обречени на рецесия. Те също са изправени пред дълъг списък от предизвикателства, които са накуцали много от колегите на Америка, включително висока инфлация и лихвени проценти; войни в Украйна и Газа, които доведоха до скока на цените на енергията; и смут в корабоплаването в Панамския канал, Червено море и сега пристанището на Балтимор. Март беше още един блокбастър за работни места. Последните данни, публикувани в петък, надминаха очакванията на анализаторите с огромна разлика, като работодателите добавиха 303 000 работни места. Това води до повече от 2,8 милиона наемания през последните 12 месеца - и икономистите очакват възходящият курс да продължи.
„Смятаме, че все още има място за растеж“ през следващата година, каза Джереми Шварц, старши американски икономист в Nomura, пред DealBook. Законът CHIPS, два характерни елемента от дневния ред на Байдън, разрастваше икономиката. Но горещият пазар на труда може също толкова лесно да влоши две от големите уязвимости на Байдън: инфлацията, със силни заплати, които подхранват скока на разходите, който повишава цените на всичко - от бензина до билетите за концерти; и по-високи за по-дълго лихвени проценти, за да се противодейства на тези покачвания на цените. Все по-голям хор от анализатори на Уолстрийт прогнозираха, че Федералният резерв няма да бърза да намали разходите по заеми след вчерашния доклад. (До вчерашното затваряне на пазара търговците отстъпиха техните прогнози за първото понижение на лихвите от Фед да се случи през юли, а не през юни.) Числата на Байдън в социологическите проучвания се колебаят близки до тези на много президенти с един мандат.
Гласоподавателите казват, че не одобряват управлението му на икономиката, въпреки че той е президент, според много показатели, световен лидер. „Когато става дума за икономика, вибрациите са във война с фактите и вибрациите побеждават“, написа тази седмица Грег Ип от The Wall Street Journal. Някои съмняващи се започват да променят мелодията си. Вчерашният доклад за работните места „поставя под въпрос нашата лоша позиция за икономиката“, Томас Саймънс, икономист в Jefferies, който прогнозира, че Съединените щати ще изпаднат в рецесия тази година, пише в бележка за инвеститорите. Мохамед Ел-Ериан, икономист и съветник в Allianz, е имал подобно обръщане. Той каза пред Bloomberg TV, че последните данни за работните места „потвърждават изключителността на икономиката на САЩ.” загрижени за техните пенсионни спестявания. Те също така са натрупали дългове по кредитни карти и спестяванията им намаляват. Но пазарът на труда остава светла точка.
Заплатите растат, както и процентът на трудово участие, който се повиши от 62,5 процента на 62,7 процента, тъй като 469 000 души се присъединиха към работната сила миналия месец. Икономическото възстановяване след пандемията доведе до широки печалби в расовите и доходните разделения, каза Шварц. Nomura наблюдава конкретен показател за измерват шансовете на действащия президент: „индексът на мизерията“. Това е просто изчисление, което добавя процента на инфлация към процента на безработица. Президентите с по-висок индекс на мизерия са склонни да губят своите кандидатури за преизбиране. Рейтингът на Байдън остава сравнително висок през цялото му президентство.
Но този брой е намалял в съответствие с нивото на инфлация и последният доклад за работните места трябва да го намали допълнително. Въпросът е дали индексът на мизерията на Байдън ще падне достатъчно, за го постави в обхвата на Роналд Рейгън и Барак Обама, които яхнаха късно икономическо възстановяване в първите си мандати, за да спечелят отново - или ще се приближи до президента Джордж Х. У. Буш, който загуби кръг 2 през 1992 г.? отхвърли усилията на финансиста да спечели места в борда за втори път от две години.
Победата слага край на скъпа битка, която отвлича вниманието на компанията, тъй като е изправена пред големи предизвикателства, включително обновяване на ESPN, харчене на милиарди за актуализиране на тематични паркове и измисляне на бъдещето на Hulu. Продажбите на Tesla драстично спадат. Компанията за електрически превозни средства на Илон Мъск отчете първото си тримесечие на годишна база спад на продажбите от 2020 г. и предупреди за „забележимо по-нисък“ растеж тази година. Резултатите на Tesla отразяват по-широко забавяне на E.V. пазар, но някои видни инвеститори също обвиниха „токсичното поведение“ на Мъск за увреждане на марката. Акциите на Tesla паднаха с повече от 30 процента тази година. Endeavor планира да стане частна като част от сделка със Silver Lake.
Компанията на Ари Емануел, която притежава агенциите за таланти IMG и WME, ще спре да работи като листнато дружество три години след като стане публична. Silver Lake ще купи акциите на Endeavour, които все още не притежава, в сделка, която оценява Endeavour на около 13 милиарда долара. Компанията не успя да постигне амбициозните си планове да се превърне в медийна централа, която произвежда съдържание, както и представлява топ звезди като Дуейн Джонсън и Опра Уинфри. отделя своята програма за сътрудничество за видео и документи от своя бизнес софтуерен пакет, след като конкуренти, включително Slack и Zoom се оплакаха, че групирането им е антиконкурентно. Американските и европейските регулатори засилиха разследванията си към Microsoft след поредица от сделки през последните месеци, включително инвестициите на компанията в A.I. стартиращи фирми като OpenAI и Mistral.
На нашия радар: „FaceOff: САЩ срещу Китай“
пътуване към Китай през последните дни, обвинявайки го в „принудителни действия срещу американски компании“ и предупреждавайки, че неговите подкрепяни от държавата производители изкривяват световните пазари. Острата реторика идва само дни след като парад от главни изпълнителни директори се срещна с президента на Китай Си Дзинпин – знак, че те искат да останат ангажирани там въпреки очевидните предизвикателства. „Face-Off: САЩ срещу Китай” е подкаст от осем части, който започва във вторник и се опитва да обясни връзката и защо опасностите са толкова големи.
Поредицата се води от Джейн Перлез, бивш шеф на бюрото на New York Times в Пекин, която сега е в училището Кенеди на Харвард, и включва водещ историк Рана Митър. Перлез каза пред DealBook, че целта е да се предложи на слушателите „рационален подход“ за разбиране на едно от най-големите предизвикателства пред Америка. Перлез и Митер обсъждат всичко от забележителния възход на Apple в Китай и бъдещето на Тайван до китайския шпионаж и личните отношения на Байдън и Си, и те интервюират дипломати, шпиони, технически и военни експерти – дори Йо-Йо Ма.