Христина Христова: Политическата нестабилност винаги се е отразявала неблагоприятно на цялостното функциониране на държавата
Секция: Анализи
16 Април 2024 11:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Христина Христова: Политическата нестабилност винаги се е отразявала неблагоприятно на цялостното функциониране на държавата

/КРОСС/ Приблизително 100 млн. лева - толкова ще ни струват изборите „2 в 1" на 9 юни. Според икономическата прогноза на една от частните банки в България обаче политическата несигурност и парализата от поредните избори у нас ще струват на икономиката 1 млрд. лева.

По думите на бившия социален министър Христина Христова политическата нестабилност винаги се е отразявала неблагоприятно на цялостното функциониране на държавата. По време на политическа нестабилност администрацията не функционира добре. А бизнеса има много усилена комуникация с администрацията, което му се отразява, обясни в BTV „Тази сутрин" Христова и подчерта, че последните три години ставаме свидетели на турбуленция в политиката.

Според финансистът и бивш председател на Бюджетната комисия в Народното събрание Любомир Каримански по времето на редовното управление България също не е чувствала особена стабилност. По времето на тези 9 месеца на редовното управление, нямахме особена стабилност. В точно този период ние отписахме от Плана за възстановяване и устойчивост 1 млрд. и 134 млн. лева от проекти. И то от структурно важни проекти, като този за дигитализацията на БДЖ, обясни Каримански. Той заяви също, че доходите в България растат и това е факт, но въпросът е по какъв начин.

Ако тръгнем от минималната работна заплата, ще видим, че тя расте благодарение на някаква политическа намеса. Което не е нормално. В западноевропейските страни минималната заплата се съставя на база на производителност на труда. По какъв начин българските депутати решават минималната заплата да бъде над 900 лева. Дали са взели предвид производителността в България, запита Любомир Каримански.

Христина Христова смята, че сме преживели кризата, но много отрасли не са се възстановили напълно след пандемията от COVID-19.

Това се отразява сега и на други теми, по които говорим - например напрежението в събираемостта на бюджета, така че да не се налага да си харчим резерва още в началото на годината, допълни тя. По думите й за инфлацията и потребителските цени има благоприятни тенденции.

Едно е какви доходи получаваме, друго е какво покупателна стойност имат тези доходи, уточни Христова.