/КРОСС/ На официална церемония днес бе открито 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството, което ще продължи до 24 ноември. Темата на форума тази година е "Чужденци навсякъде".
Традиционно на церемонията бяха връчени и наградите "Златен лъв". Австралия грабна статуетката за най-добър национален павилион. Отличието за най-добро представяне в международната експозиция, чиято тема тази година е "Чужденци навсякъде" бе присъдена на Mataaho Cоllective от Нова Зеландия. "Сребърен лъв" за обещаващ млад творец, участващ в биеналето, спечели Карима Ашаду от Великобритания.
Награда "Златен лъв" за цялостен принос получиха творците Анна Мария Майолино и Нил Ялтър. Те са "жени-пионери в изкуството, които също са мигранти и в много отношения въплъщават духа на мотото "Чужденци навсякъде", казват организаторите. Анна Мария Майолино е родена в Италия през 1942 г., но се установява в Сао Пауло, Бразилия. Нил Ялтър пък е туркиня, родена в египетската столица Кайро през 1938 г., а днес живее и твори в Париж.
Според главния куратор на тазгодишното Венецианско биенале Адриано Педроза Майолино "се е превърнала в отправна точка за много поколения художници в Бразилия и извън нея". Тя се представя с "мащабна инсталация, която продължава и развива нейните скулптури от глина", добави той.
Ялтър пък участва във форума с проект, озаглавен "Изгнанието е трудна работа". На церемонията тя обяви, че посвещава наградата си "Златен лъв" на "световния мир". Според Педроза турската авторка е считана за "пионер в световното движение за феминистко изкуство".
Във Венецианското биенале тази година участват 88 държави, като сред дебютантите са Бенин, Етиопия, Сенегал и други. Фокусът на тазгодишното издание на форума са темите за миграцията, изгнанието и „чуждестранния произход".
„Биеналето за изкуство - международно събитие с множество официални участия от различни страни, винаги е било платформа за представяне на творби на чужденци от цял свят. Така 60-ата международна художествена изложба на Венецианското биенале ще бъде празник на чуждото, далечното, аутсайдерското, странното, както и на местното", каза бразилецът Адриано Педроза, който е главен куратор на тазгодишното международно изложение.
България участва в 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта "Съседите" на Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, куратор е Васил Владимиров. Инсталацията е позиционирана в зала „Тициано", близо до Моста на Академията във Венеция. Проектът „Съседите" разказва историята на българите, които са били жертви на политическо насилие. В същността си инсталацията представлява реконструирани домовете на репресирани хора. Идеята на авторите е посетителите не просто да видят проекта, а да го преживеят.