/КРОСС/ Археолози в средиземноморска Турция работят по разкриването на древен стадион с капацитет за 10 000 зрители, предаде Анадолската агенция.
Според екипа за разкопки към момента са разкрити общо 25% от намиращия се под земята стадион в древния град Силион в днешен Серик в Анталия.
Древният град, който е построен на висок хълм, може да се похвали с различни структури от елинистическата, римската, византийската, селджукската и османската епоха.
Екип от 40 души продължава да работи, за да разкрие историята на региона и да отвори района за туризъм.
Мурат Ташкъран, ръководител на екипа за разкопки от Университета на Памуккале, каза пред Анадолската агенция, че стадионът е дълъг 254 метра и е широк 48 метра.
„Започнахме разкопките на стадиона през 2022 г. Стадионът е построен по протежение на западния склон на града", каза той.
Ташкъран добави, че историческата сграда с места за 10 000 зрители се откроява сред другите стадиони в региона с големия си капацитет, форма и размер.
„Въз основа на материалите, открити в района, можем да кажем, че строителството на стадиона е започнало през I в. сл. Хр. и че той е използван до V в. сл. Хр.", каза той.
Археолозите извършват не само разкопки в района, но и реставрационни и консервационни работи, обясни също Ташкъран.
Източник:БТА