Народният театър връчи на Филип Арно и посмъртно на Марта Коание Отличие за принос към развитието на театъра
Секция: КУЛТУРА
30 Април 2024 20:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Народният театър връчи на Филип Арно и посмъртно на Марта Коание Отличие за принос към развитието на театъра

/КРОСС/ По случай 83-тия рожден ден на „световния посланик на театъра" Филип Арно Народният театър му връчи Отличие за принос към развитието на театъра и театралното изкуство в България. Отличена за приноса си посмъртно беше и Марта Коание, дългогодишен директор и почетен президент на американския център на Международния театрален институт (ITI).

От 1974 г. Филип Арно и Марта Коание работят в тясно сътрудничество, допринасяйки съществено за развитието на културния диалог и взаимодействие между театъра в САЩ и Европа, като голяма част от усилията им са насочени към Централна и Източна Европа.

Марта Коание е удостоена с награда „Тони" за своята над 50-годишна работа за изграждането на трайни връзки между театралните професионалисти от цял свят, а Филип Арно е обявен за „световен посланик на театъра" от Международния театрален институт. Носител е и на награда „Розамонд Гилдер" от американския център на ITI, a през 2014 г. получава полската награда „Адам Мицкевич", както и Ордена на Полша за постижения в културата.

През 1991 г. Арно основава Центъра за международно развитие на театъра (CITD). Едни от най-скорошните и разпознаваеми проекти на ръководената от него организация са международните инициативи за четене на пиеси от Беларус и Украйна, превърнали се в глобални движения за солидарност. През 2020 г., заедно с Джон Фрийдман, Арно инициира четения на пиесата на Андрей Курейчик „Унизените. Беларус". Година по-късно тя е преведена на 21 езика и са организирани над 130 четения в 100 различни пространства в 30 държави. В България пиесата е поставена от Явор Гърдев изцяло онлайн с трупата на Драматично-куклен театър „Иван Радоев" - Плевен. През 2022 г. те дават начало и на международното движение за превод и организиране на четения на съвременна украинска драматургия. Днес платформата на проекта съдържа 253 украински текста и вече са организирани над 250 четения по цял свят.

Арно гостува за пръв път в България като член на делегацията на американския център на ITI по време на конгреса на института в София през 1979 г. Съвместно с Коание и ITI организира два фестивала в Балтимор: „Фестивал на новия театър" (1976 г.) и фестивала „Театъра на нациите" (1986 г.), в чиято селекция е спектакълът на Народния театър „Ретро" от Александър Галин, с режисьор Димитрина Гюрова. Особената заслуга на Арно и Коание за гостуването на Народния театър се състои в това, че, както казва Коание: „да поканиш който и да е не-англоезичен театър в Америка граничи с невъзможното".

Както разказва в статията си във в. Култура по повод кончината на Марта Коание проф. Васил Стефанов, в Балтимор спектакълът „Ретро" се играе три вечери в ръководения от Филип Арно „Тиътър Проджект". Представленията са без превод на английски, но двамата домакини представят театъра и артистите на публиката, а след това във в. „Балтимор Сън" излиза възторжена статия от Джери Флойд със заглавие „Ретро": изпълнение, прехвърлило езиковата бариера".

Освен значителния принос на Марта Коание (1933 - 2016) за първото турне на Народния театър в САЩ, тя допринася и за гостуването на американския драматург Едуард Олби в България през 2015 г. по повод началото на репетициите на спектакъла „Козата, или коя е Силвия" от Едуард Олби на режисьора Явор Гърдев, игран над 250 пъти на Камерна сцена в Народния театър.