/КРОСС/ Без идеята за себеизграждане трудно можем да влезем в епопеята на Кръста.
Това каза пред БНР проф. Валери Стефанов, литературовед, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", автор на книги и научни статии.
"Кръстът винаги е представлявал изпитание за нашата способност да вярваме, да се отдаваме на онези принципи, които християнството ни е завещало, както и способността да се себеизграждаме, защото без идеята за себеизграждане, което включва отговорността и ангажимента, трудно можем да влезем в епопеята на Кръста".
По думите му нацията и обществото не могат да бъдат единни, защото "сме въведени в режими на власт, в които действа принципът "Разделяй и владей":
"Второто, което ни пречи, е растящата инфантилизация, т.е. неспособността да бъдеш възрастен - да носиш отговорности да се ангажираш към света. Защото светът не свършва със своите лични територии, а е отвъд тях. И всъщност за тях говорим - за тези територии, за тези светове".
Ако сме християни, трябва да отстояваме завещаното ни от Христос - "Обичай ближния си!", подчерта проф. Стефанов и уточни, че трябва да разпознаваме ближния във всеки човек.
Според него политиците са администратори на нашата несвобода:
"Проблем е, че ниво, което да осмисля какво се случва със света - няма. Да мислим, че някакъв човек или партия ще дойде и ще ни реши проблемите, е част от тази наивност и непросветеност на колективния човешки ум. Това е едно отлагане на необходимостта да се погледне лице в лице със съвременния много сложен и заплашващ ни, по някакъв начин, свят. Говоря и за технологичното развитие, и за политическото развитие, и за новата социализация на хората, която минава през електронния свят".