/КРОСС/ Във Висшето училище по телекомуникации и пощи днес бе открит нов Център по дигитално предприемачество. Официални гости на събитието бяха заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, ректорът на университета проф. д-р Миглена Темелкова, зам.-ректорът на ВУТП по финанси, международна дейност и административен капацитет доц. д-р Ради Димитров, деканът на Факултета по телекомуникации и мениджмънт проф. д-р инж. Пламен Павлов, главният секретар на висшето училище Нина Найденова, преподаватели, служители и студенти.
Събитието започна с водосвет и тържествено освещаване на новия Център от отец доц. Стоян Чиликов - преподавател в ПУ „Св. Паисий Хилендарски" и служещ в храм „Св. Вмчк. Георги Победоносец" в кв. Дървеница. Проф. Миглена Темелкова поздрави присъстващите с думите: „Центърът по дигитално предприемачество е изграден със собствени средства на ВУТП и не е резултат от усвояване на средства по оперативни програми. Ние осъзнаваме, че ролята на образованието в днешната Индустрия 4.0 е точно тази - да инвестира в знания, умения и компетенции, които ще бъдат потребни на Индустрия 5.0. Това е мястото, от където ще стартират студентските стартъп-и, провокирани от все по-дигитализиращата се индустрия." Тя подчерта, че в последните години бизнесът се премести от физическата среда в дигиталното и онлайн пространството, и че бъдещето ще е на онези от нас, които ще могат да работят в дигитална среда.
Проф. д-р Георги Ангелов също отправи своето приветствие: „Това е идеята на иновацията. Нещо ново и модерно да бъде въведено в практиката. Пожелавам успех на студентите от Висшето училище по телекомуникации и пощи в усвояването на новите знания". Проф. Ангелов посъветва студентите: „Изкуственият интелект е нещо много важно, но той е автоматизираща и подпомагаща дейност. Не се подвеждайте той да Ви върши работата. Той трябва да е само Ваш помощник!"
Доц. д-р Ради Димитров представи пред присъстващите специално разработена от студент на университета програма, която улеснява управлението на бизнес процесите в предприятията и по-специално на производствените разходи. Той показа нагледно как в обучението си по дигитално предприемачество новото поколение инженери на ВУТП не само ще администрират конкретни процеси в дигитална среда, но и ще се учат да ги проектират, реорганизират и управляват.
В новия Център по дигитално предприемачество, оборудван изцяло за нуждите на специалностите от катедра „Общо инженерство", студентите ще имат възможност да придобиват специфични дигитални умения, да получават практически знания и да се срещат и обменят идеи с успешни представители на бизнеса, в сферата на предприемачеството и иновациите. Предвижда се в него да се предлагат курсове и семинари по теми като дигитален маркетинг, електронна търговия, бизнес планиране, финансиране на стартиращи предприятия, които да подпомогнат студентите да създадат свой собствен дигитален бизнес, както и да се организират събития и срещи, където младите хора да могат да се свържат с потенциални инвеститори, ментори и работодатели, споделящи сходни интереси.
Центърът ще се ползва от всички студенти в специалностите от професионално направление „Общо инженерство": „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект", „Дигитално предприемачество и високи технологии", „Дигитална публична администрация", „Алтернативни енергийни технологии", „Дигитално лидерство" и „Smart управление на регенеративни технологии".
„Дигитално предприемачество и изкуствен интелект" е най-новата специалност в образователното портфолио на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Изкуственият интелект вече е част от живота ни и навлиза все по-упорито в работните процеси, заменя човека на редица работни места. Инженерите по дигитално предприемачество и изкуствен интелект са новите разработчици и внедрители в работата на компаниите на дигитални управленски, производствени, финансови и маркетингови системи, интегриращи не само информация от реалната физическа среда, но и бази от данни на изкуствения интелект.
Програмата е единствена по рода си в България. Верни на стила си, ръководството и академичната общност на ВУТП изпреварват събитията и обучават визионерите на бъдещето. Съчетавайки уменията за програмиране и работа с изкуствен интелект и тези за изграждане на дигитални организационни структури, инженерите от университета с лекота ще могат да обвързват физическата и дигиталната среда, като по този начин добавят съществена стойност към процесите и имиджа на компаниите, в които работят.