Висшето училище по телекомуникации и пощи с нов Център по дигитално предприемачество
Секция: Наука
09 Май 2024 16:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Висшето училище по телекомуникации и пощи с нов Център по дигитално предприемачество

/КРОСС/ Във Висшето училище по телекомуникации и пощи днес бе открит нов Център по дигитално предприемачество. Официални гости на събитието бяха заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, ректорът на университета проф. д-р Миглена Темелкова, зам.-ректорът на ВУТП по финанси, международна дейност и административен капацитет доц. д-р Ради Димитров, деканът на Факултета по телекомуникации и мениджмънт проф. д-р инж. Пламен Павлов, главният секретар на висшето училище Нина Найденова, преподаватели, служители и студенти.

Събитието започна с водосвет и тържествено освещаване на новия Център от отец доц. Стоян Чиликов - преподавател в ПУ „Св. Паисий Хилендарски" и служещ в храм „Св. Вмчк. Георги Победоносец" в кв. Дървеница. Проф. Миглена Темелкова поздрави присъстващите с думите: „Центърът по дигитално предприемачество е изграден със собствени средства на ВУТП и не е резултат от усвояване на средства по оперативни програми. Ние осъзнаваме, че ролята на образованието в днешната Индустрия 4.0 е точно тази - да инвестира в знания, умения и компетенции, които ще бъдат потребни на Индустрия 5.0. Това е мястото, от където ще стартират студентските стартъп-и, провокирани от все по-дигитализиращата се индустрия." Тя подчерта, че в последните години бизнесът се премести от физическата среда в дигиталното и онлайн пространството, и че бъдещето ще е на онези от нас, които ще могат да работят в дигитална среда.

Проф. д-р Георги Ангелов също отправи своето приветствие: „Това е идеята на иновацията. Нещо ново и модерно да бъде въведено в практиката. Пожелавам успех на студентите от Висшето училище по телекомуникации и пощи в усвояването на новите знания". Проф. Ангелов посъветва студентите: „Изкуственият интелект е нещо много важно, но той е автоматизираща и подпомагаща дейност. Не се подвеждайте той да Ви върши работата. Той трябва да е само Ваш помощник!"

Доц. д-р Ради Димитров представи пред присъстващите специално разработена от студент на университета програма, която улеснява управлението на бизнес процесите в предприятията и по-специално на производствените разходи. Той показа нагледно как в обучението си по дигитално предприемачество новото поколение инженери на ВУТП не само ще администрират конкретни процеси в дигитална среда, но и ще се учат да ги проектират, реорганизират и управляват.

В новия Център по дигитално предприемачество, оборудван изцяло за нуждите на специалностите от катедра „Общо инженерство", студентите ще имат възможност да придобиват специфични дигитални умения, да получават практически знания и да се срещат и обменят идеи с успешни представители на бизнеса, в сферата на предприемачеството и иновациите. Предвижда се в него да се предлагат курсове и семинари по теми като дигитален маркетинг, електронна търговия, бизнес планиране, финансиране на стартиращи предприятия, които да подпомогнат студентите да създадат свой собствен дигитален бизнес, както и да се организират събития и срещи, където младите хора да могат да се свържат с потенциални инвеститори, ментори и работодатели, споделящи сходни интереси.

Центърът ще се ползва от всички студенти в специалностите от професионално направление „Общо инженерство": „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект", „Дигитално предприемачество и високи технологии", „Дигитална публична администрация", „Алтернативни енергийни технологии", „Дигитално лидерство" и „Smart управление на регенеративни технологии".

„Дигитално предприемачество и изкуствен интелект" е най-новата специалност в образователното портфолио на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Изкуственият интелект вече е част от живота ни и навлиза все по-упорито в работните процеси, заменя човека на редица работни места. Инженерите по дигитално предприемачество и изкуствен интелект са новите разработчици и внедрители в работата на компаниите на дигитални управленски, производствени, финансови и маркетингови системи, интегриращи не само информация от реалната физическа среда, но и бази от данни на изкуствения интелект.

Програмата е единствена по рода си в България. Верни на стила си, ръководството и академичната общност на ВУТП изпреварват събитията и обучават визионерите на бъдещето. Съчетавайки уменията за програмиране и работа с изкуствен интелект и тези за изграждане на дигитални организационни структури, инженерите от университета с лекота ще могат да обвързват физическата и дигиталната среда, като по този начин добавят съществена стойност към процесите и имиджа на компаниите, в които работят.