Нагласите преди вота. Кой печели и кой губи гласове, месец преди изборите 2 в 1
Секция: Анализи
10 Май 2024 11:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нагласите преди вота. Кой печели и кой губи гласове, месец преди изборите 2 в 1

/КРОСС/ Над 8% е разликата между първата и втората политическа сила на парламентарните избори. Възможно е съставянето на двупартиен кабинет. Това показват резултатите от националното проучване, финансирано и реализирано съвместно от BTV и „Маркет ЛИНКС", проведено сред 1007 лица над 18 г. в страната в периода 27 април - 09 май 2024 година по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

Коалицията ГЕРБ-СДС е първа, ползвайки се с подкрепата а 26% от избирателите на парламентарния вот и с 26,4% за евроизборите. Коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България" е втора със 17,7% при изборите за народни представители и с 18,6% за евродепутати. ДПС е трета сила - 13,2% подкрепа на парламентарните избори и 11,7% на евровота. „Възраждане" би получила 12,9% в изборите за НС и 11,1% в изборите за членове на Европейския парламент. БСП е на пето място с 8,1% на парламентарните избори и 8,4% на европейските.

Относително постоянна е картината на електоралните нагласи през последните месеци, уточни социологът Добромир Живков от агенция „Маркет ЛИНКС".

Тенденциите и динамиката на електоралните нагласи не е твърде голяма. Виждаме разлика между вота за национален парламент и европарламент при тези партии, които са по-ангажирани в европейския път на България. Те предполагаемо ще успеят да мобилизират повече свои симпатизанти. При „Възраждане" мобилизацията за евровота ще е по-ниска. Това се вижда като тенденция, допълни социологът.

Според него ПП-ДБ не се успели да постигнат обявените си цели, влизайки в политиката и управлението, което е довело до спада в електоралната им подкрепа и разликата от 9% с ГЕРБ-СДС.

Това голямо обещание за голямата промяна води до това. Когато не може да се достави това, което е обещано, има отлив. Второто нещо е „сглобката". Тя се възприе като безпринципна от немалка част от симпатизантите. Това беше умело използвано от ГЕРБ. Целта им беше да отслабят вълната, която подкрепяше ПП-ДБ. Друга е спойката сред избирателите от ГЕРБ. През годините има много зависимости и мрежи, които работят през годините. Симпатизантите на ГЕРБ предпочитат статуквото. Има и избиратели, които изразяват автентична подкрепа за ценностите на ГЕРБ и за лидера Бойко Борисов, посочи той.

ГЕРБ остава на същото ниво. Няма нарастване. Има движения, които не променят в голяма степен картината. По-скоро „Продължаваме промяната" губят. Губят от нерешилите за кого да гласуват, губят и от периферията - дали към „Солидарна България", дали към „Сина България", коментира Живков.

При ДПС е трудно да се прецени доколко ще увеличат подкрепата си. Симпатизантите са им константни. Те увеличават тежестта си, защото се преразпределят другите гласове. Виждаме петпартиен парламент. За момента се вижда, че „Има такъв народ" не мобилизира успешно, за да са част от следващия парламент, каза социологът.

Според прочуването под чертата на парламентарния вот остават „Има такъв народ" с 3,2%. Партията на Слави Трифонов има 2,4% подкрепа за евровота.

Новосъздадената коалиция „Солидарна България" на Мая Манолова и Ваня Григорова получава 1,8% за изборите за Народно събрание и 2,3% на евроизборите.

Коалицията „Синя България" ще има 1,4% на парламентарните избори и 1,5% на европейските.

8,7% са посочили, че не са решили за кого ще гласуват на парламентарния вот, а 10,1% се колебаят за евровота.

Над 3% биха отбелязали „Не подкрепям никого" и в двата вида избори.

„Солидарна България" и „Сина България" влязоха късно в предизбораната битка. Завиха се късно. И да се бяха заявили по-рано, политическата ситуация е изпълнена с напрежение и скандали, коментира Живков. Според него тези данни могат да се променят в хода на кампанията.