БЕРОН е първият български дигитален речник
Секция: Наука
10 Май 2024 20:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БЕРОН е първият български дигитален речник

/КРОСС/ Платформата за Български езикови ресурси онлайн БЕРОН беше представена днес в Българската академия на науките. Дигитализирана версия на Официалния правописен речник на българския език е първият й продукт, в който са озвучени думите с  правилното им произношение. Добавена е богата информация за граматичните особености на думите, за дублетите и омонимите в книжовния език. Проф. д-р Руска Станчева от Института за български език на БАН (ИБЕ-БАН) е ръководител и инициатор на проекта БЕРОН.

Съдържанието се разработва от езиковеди от Секцията за съвременен български език на ИБЕ-БАН и включва около 2 400 000 форми. Дигиталният речник е достъпен на beron.mon.bg и е озвучен с гласа на актрисата Гергана Стоянова.

200 години след създаването на „Буквара с различни поучения" на Петър Берон решихме да свържем абревиатурата на платформата БЕРОН с името на автора на Рибния буквар, за да отдадем почит на неговия автор. Част от правилата за книжовния български език са залегнали още в Рибния буквар, каза на представянето проф. Станчева. По думите й 85% от младите хора правят езикови справки в интернет. В дигитализираната версия е включена и рубриката Въпрос на деня, която представя отговори на въпроси, които се получават ежедневно в Службата за езикови справки и консултации на Института за български език.

В разработването на правоговора на платформата БЕРОН е използван изкуствен интелект, създаден от учени от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.

Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева присъства на събитието и заяви, че функционалната грамотност по български език е национален приоритет. За нас е изключително важно да развиваме езиковите умения на учениците и младите хора, каза още тя. Заместник-председателят на БАН чл.-кор. Стефан Хаджитодоров поздрави екипа от името на ръководството на Академията и каза, че платформата БЕРОН отговаря на обществения интерес и е важна и за българските общности по света.

Платформата ще продължи да се надгражда и обогатява с нови функционалности и съдържание.