Престижни български фестивали на годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация
Секция: КУЛТУРА
10 Май 2024 21:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Престижни български фестивали на годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

/КРОСС/ От 12 до 15 май 2024 г. петима членове на Българската фестивална асоциация (БФА)ще участват в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) в Узедом, Германия. От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70 годишна история. В конференцията ще се включат 230 фестивални мениджъри от 47 страни в 3-дневна пролетна програма, пълна с разговори, изкуства и творчески обмен. Пътуването се осъществява благодарение на Програма „Мобилност" на Национален фонд „Култура".

България ще бъде представлявана от мениджъри на едни от най-престижните родни фестивали: Ива Чавдарова, член на управителния съвет на БФА, директор и селекционер на „Мартенски Музикални дни", Русе; Пламена Цонева, мениджър на Международния музикален фестивал „Варненско лято"; Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център - Варна и създател на „Опера в летния театър"; Радостина Узунова, изпълнителен директор на Българската фестивална асоциация и експерт в Европейския музикален фестивал, София и Димитър Маджаров, директор на общинското предприятие „Летен театър, фестивали и концерти" при Община Бургас, ежегоден организатор на "Фестивал на пясъчните скулптури", "Джаз в Бургас" и „Бургас и морето".

Мотото на международната среща на фестивалите 2024, организирана от ЕФА, е „Изкуството на осъзнаването, грижата и свързаността". Предстои поредица от разговори за отговорността на фестивалите, изкуствата и Европа да допринасят за благосъстоянието и условията на живот на нашите общества и планета Земя.

Узедом е остров в Балтийско море, разделен на немска и полска част, разположен в бившата източна Германия, в Мекленбург - Западна Померания. Известно е, че е най-слънчевият регион в Германия и затова е наречен "Островът на слънцето". Това е туристическа дестинация от 19-ти век с над 42 км. крайбрежие с бели пясъци. На културно ниво Узедом има какво да предложи като място, пълно с история. Островът е дом на Историческия технически музей в Пенемюнде. От 1936 до 1945 г. изследователските станции в Пенемюнде формират най-големия военен изследователски център в Европа за производство на оръжия за терор по време Втората световна война. Върху площ от 25 km² до 12 000 души са работили едновременно върху управляеми оръжия, най-известните от които са първите в света крилати ракети и първите действащи широкомащабни ракети, направени предимно от работници в концлагери. Днес мястото се използва за образователни инициативи свързани с историята от времето на Втората световна война. Пенемюнде и е мястото, където се провежда Usedomer Music Festival, домакин на Конференцията на ЕФА. Участниците във форума ще се насладят на богата артистична и културна програма, която включва концерт на Филхармоничния оркестър на Балтийско море BALTIC SEA PHILHARMONIC с диригент Кристиян Ярви.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА УЧАСТНИЦИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ:

ИВА ЧАВДАРОВА, член на Управителния съвет на Българската фестивална асоциация и мениджър на МФ „Мартенски музикални дни"

Завършила Националното училище по изкуствата „Проф. В. Стоянов" в Русе и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров" в София през 1978 г. със специалност „Музикознание". От 1978 до 1991 г. работила последователно като редактор и автор в РТВЦ - Русе и като музиколог на Русенската филхармония. От 1992 г. работи в Община Русе и до настоящия момент е ръководител на общинския отдел „Култура" и директор-селекционер на МФ „Мартенски музикални дни". Продуцирала е над 30 успешни издания на фестивала. В качеството си на мениджър - селекционер има 30-годишен опит и експертиза, както в областта на секторните културни политики така и на терена на фестивалния мениджмънт. Автор и на документални телевизионни филми за БНТ.

Трикратен носител е на Награда „Русе" за изкуство и култура (1999, 2011, 2018) на Община Русе. Носител е и на наградата „Златното перо" (2007 г.) на Кантус Фирмус и Галерия Макта. Двукратен носител на наградата „Златна лира" на СБМТД.

ПЛАМЕНА ЦОНЕВА, мениджър на Международен музикален фестивал „Варненско лято" - член на Българската фестивална асоциация

Завършва НМА "Панчо Владигеров" София, магистърска степен със специалност Музикална естетика (1978) и магистърска степен Арт мениджмънт от Университета в Линц и Центъра за култура и арт мениджмънт (ICCM) Залцбург, Австрия 2003. От 1989 досега година работи като Музиколог и мениджър продукция на Международен музикален фестивал "Варненско лято". Осъществява творчески активности като автор и водещ на радиопредаване „Фестивалите" в Радио Варна 2011 - 2022. Координатор е на събития на Европейската фестивална асоциация (ЕФА) във Варна - „Ателие на младия фестивален мениджър" (2009) и Годишна Асамблея на ЕФА във Варна (2011); автор на оперативна критика в български издания; участие в научни конференции, включени в Залцбургския фестивал и организирани от Университета в Залцбург, публикации в сборниците с доклади (2003 - 2005).

ДАНИЕЛА ДИМОВА, директор на фестивала "Опера в летния театър" - член на Българската фестивална асоциация

Даниела Димова завършва през 1990 г. оперно пеене в ДМА „Проф. Панчо Владигеров" София, в класа на проф. Реса Колева, специализира оперно пеене в Дома на изкуствата "Борис Христов" в Рим и в класа по оперно пеене на проф. Маргарита Лилова, както и белканто при проф. Ида Фарина в Милано. През 2014 г. защитава магистратура по Арт-мениджънт" в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов".

От 2009 г., е директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, който обединява Държавна опера Варна и Драматичен театър „Стоян Бъчваров".

Фестивалите са неотменна част от управленската програма на Даниела Димова. Още през 2010 г. поставя началото на нова традиция - летния международен фестивал на Държавна опера Варна „Опера в Летния театър", който в своето XIV издание през 2023 г. достигна рекорден брой зрители и е носител на сартификата за качество "Европейски фестивал". Даниела Димова е носител на редица престижни награди: Награда "Варна" (2007) за принос в развитието на оперната и камерната музика; "Кристална лира" (2007) на Съюза на българските музикални и танцови дейци за принос в оперното изкуство; "Златно перо" (2011) на Кантус Фирмус и Галерия „Макта" за принос към българската култура; Златен медал "100 години Борис Христов" (2014) от Министерство на културата; Кристално огърлие (2015) на Съюза на българските музикални и танцови дейци; Кавалер на Ордена за изкуство и литература на Франция (2023) за културен принос и популяризиране на френската музикална съкровищница; Награда „Златен орел" на Италия за културен принос и партньорство с водещи италиански оперни театри и творци.

РАДОСТИНА УЗУНОВА - изпълнителен директор на Българската фестивална асоциация и експерт в Европейския музикален фестивал, София

Завършва музикалното училище в Бургас със специалност флейта (1986) и НМА „Проф. Панчо Владигеров", София (1991) с магистърска степен по музикална теория. Работи като репортер и автор на детските музикално-образователни предавания „Музикално ключе" и „Чекмедже със звуци" в БНР (1994-1996). През 1997 се включва в екипа на Класик ФМ радио като автор и водещ на предаванията „Някога преди", „Сутрешно кафе" и „Рожденникът на Класик ФМ" (предаване отличено със специална награда на радиоконкурса „Осмата муза" 2007). От началото на 2023 г. е водещ на предаването "Съботно кафе" по Радио Класик А. В периода 2002-2005 е автор и сценарист на предаванията „ По вълните на музиката", а през 2008 „Лаборатория за слава - Феймлаб" по Канал 1 на БНТ.

От 2007 до настоящия момент работи и в музикална агенция Кантус Фирмус като мениджър на Оркестър „Кантус Фирмус" и експерт в „Европейски музикален фестивал", София.

От 2022 г. Радостина Узунова е Изпълнителен директор на Българската фестивална асоциация като осъществява контактите между фестивалите, които членуват в организацията.

Член на Съюза на журналистите и Съюза на филмовите дейци в България.

ДИМИТЪР МАДЖАРОВ, директор на общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти" при Община Бургас - член на Българската фестивална асоциация

През 1992 година завършва Средно музикално училище, гр. Бургас със специалност "Фагот". През лятото на същата година е приет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров", град София в класа на професор Марин Вълчанов. През 1998 година започва преподавателската си дейност в НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров" град Бургас, където води часовете по фагот и до този момент. Завършва и втора магистратура със специалност „Артмениджмънт" в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев" град Пловдив. От 2012 година е директор на общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти" при Община Бургас. Основната дейност на предприятието е:

- ежегодното организиране и провеждане на традиционни международни и национални прояви - фестивали, концерти, конкурси, сред които "Фестивал на пясъчните скулптури" и "Джаз в Бургас";

- концертната дейност на Бургаски духов оркестър и група „Горещ пясък";

- управление и поддържане на сградите на Летен театър - Бургас, Културен дом „НХК" и Експоцентър „Флора".

За повече информация: Радостина Узунова 0887942094; office@bfa.bg