/КРОСС/ Няма затруднения, свързани с организацията за изборите в чужбина. Броят на подадените заявления за гласуване е незначителен. Мисля, че избирателната активност няма да е висока, тъй като хората са уморени от непрекъснатото гласуване. Това каза в БНТ „Денят започва" Стефан Манов - зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК. Според него това, което би могло да вдигне избирателната активност, е пълноценното задействане на избирателен район извън страната. Той съществува в Изборния кодекс, но е на трупчета, защото няма методика, по която да се определя броя мандати извън страната, добави той.
Рисковите секции, които са около 1100 на фона на 12 хиляди, през последните 3-4 години имат по-малка тежест като гласове в сравнение с преди едно десетилетие. Причината е банална - емиграцията, коментира Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията.
По думите на Стефан Манов един от основните проблеми в българската изборна практика са протоколите.
Машините работят като принтери - печатат бюлетини. Оттам нататък броенето отново е ръчно и е от секционните избирателни комисии. Припомням, че преди около 10 години имаше действащо законодателно решение да се направят преброителни центрове, в които да се броят бюлетините от СИК. Това откъсва възможността да се контролира гласуването секция по секция и намалява контролирания и купения вот, посочи Калин Славов - "Прозрачност без граници".