Нов вид туризъм у нас
Секция: Туризъм
26 Май 2024 15:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нов вид туризъм у нас

/КРОСС/ Нов вид алтернативен туризъм у нас набира популярност. Става дума за конна езда, съчетана с приятна разходка в планините и нощувка в семейна вила. Нещо, което макар и за момент може да ви откъсне от всякакви градски занимания. Този нетрадиционен начин за почивка вече се превръща в бизнес за отдалечени места в Стара планина, Рила и Родопите.

За едни конната езда е спорт, за други - хоби, а за трети вид алтернативен туризъм, защото това е чудесен начин да се слееш в едно с природата и за няколко часа да избягаш от суетата. В района на Пловдив има пет конни бази.

Белла е един от 35-те коня, които притежава Емил. Той и съпругата му повече от 10 години развиват конен туризъм в Родопите. Шест години бил професионален жокей и треньор по езда на коне в Ирландия. След като се прибрал в България решил да реализира мечтата си.

Конният спорт решил да съчетае с приятна разходка на чист въздух и слънце. Така в района създал нов вид алтернативен туризъм и няколко планински маршрута. Единият води до водопада „Лястовичи вир", до който само лястовиците имат достъп.

"Язди се само сред природата. Хората се наслаждават на гледката, който иска се къпе във водопада, понеже е дълбок три метра", обясни той.

Някои от живописните конни преходи водят до уникалните скални образувания в Белинташ, Кръстова гора, пещерата Добростански бисер и резервата Червената стена. Язденето по някои от тези маршрути продължава по два дни

"Човек най-бързо се учи, когато е в движение на кон и се наслаждава на всяка една гледка в природата, която пък ние притежаваме. А нашата цел е човек да види красотата ни, защото сме я забравили, а ние имаме адски красива държава", казва Емил Атанасов.

"Любителите на този вид туризъм са предимно хора, които желаят да се откъснат от забързаното и изпълнено със стрес ежедневие. Да усетят мириса на тревата и силната връзка между човека и природата", обяснява съпругата на Емил.

Напоследък туристите имали изискване - вкусно приготвена домашна храна, произведена в планината.

Освен красивите планински маршрути, Емил издава на туристите и други природни тайни - как се добива злато от близките две реки.

"Пускаме т.нар. „драга", показваме на хората как се добива благородно злато за около 20 минути и подаряваме по една златинка в едно малко стъклено шишенце с вода", разкрива той.

И въпреки инфлацията в туристическия бранш семейството не смее да вдигне цените - нощувките са между 55 и 110 лева, а конната езда е от 20 до 60 лева в зависимост от времетраенето.

"Това са съвсем достъпни цени, не сме ги пипали. Държа наистина да е достъпно за всеки един човек. Миналата седмица дойде детенце с аутизъм, подарих му езда, за да може да му помогна", обяснява Емил.

Засега децата са най-запалените любители по този спорт.

Нова телевизия, „Събуди се"