Пролетният панаир на книгата стартира в София
Секция: КУЛТУРА
26 Май 2024 11:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пролетният панаир на книгата стартира в София Над 150 издателства представят свои водещи автори и творби до 2 юни в градинката пред НДК

/КРОСС/ На 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в София започна Пролетният панаир на книгата. Организатор на 17-ото издание на инициативата отново е Асоциация "Българска книга". Панаирът, който през годините се утвърди като едно от най-големите събития за литература и книгоиздаване в България, се провежда в градинката пред НДК и ще продължи до 2 юни. Заедно с него бе открит и Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи, който ще се проведе между 27 май и 1 юни.

С над 150 издателства, представящи свои автори и книги в различни шатри, както и сцена със специална културна програма, Пролетният панаир на книгата обещава да бъде културно събитие, което ще зарадва всички любители на литературата.

Откриването на панаира започна с официално приветствие от г-жа Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга".

„Благодаря на всички партньори на инициативата! Помня думите на министъра на културата г-н Найден Тодоров, който преди няколко седмици каза, че книгите не могат да променят света, но те променят хората, а хората могат да променят света. Благодарна съм за това, че има четящи хора! Този празник може да съществува само и единствено заради вас, читателите!", сподели г-жа Алексиева в своето встъпително слово.

Говорители на събитието бяха още г-жа Искра Джанабетска, директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи, доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България, зам.-кметът по култура, образование, спорт и младежки дейности на Столична община г-жа Яна Генова, г-н Мирослав Боршош, председател на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие на Столичния общински съвет и г-н Цветомир Петров, председател на СОС.

Министърът на културата г-н Найден Тодоров даде официалния старт на Пролетния панаир на книгата, след като бяха изчетени поздравителните адреси от името на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий" и г-н Димитър Божилов, кмет на район „Триадица", на чиято територия се провеждат панаирът и фестивалът.

„Деца, които не могат да четат, когато пораснат, се превръщат във възрастни, които не могат да мислят. Ето затова трябва да четем, ето затова трябва да учим и нашите деца да четат!", сподели министър Тодоров пред присъстващите на откриването.

„Книгите са това, което ни дава надежда, книгите са нашата памет за историята. Ако я нямаше писмеността, ако ги нямаше книгите, ние нямаше да знаем собствената си история, нямаше да знаем какво правим и щяхме да допускаме едни и същи грешки непрекъснато отново и отново.", каза още г-н Найден Тодоров.

Партньори на събитието са Фондация „Детски книги" , Столичната библиотека, „Глобални библиотеки - България" и ОКИ ДК „Красно село". Гости на официалното откриване бяха и зам.-председателят на Народното събрание на Република България г-н Кристиан Вигенин и председателят на Комисията по културата и медиите в НС г-н Тома Биков, както и д-р Ваня Аврамова от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий", която отправи поздравителен адрес от директора на библиотеката доц. Красимира Александрова.

Участие в събитието взе и г-жа Антония Пенчева, председател на Съюза на преводачите, който през тази година празнува своя 50-и юбилей.

По време на откриването му панаирът бе посетен и от едни от най-известните съвременни български писатели - Захари Карабашлиев и Георги Господинов, който посети събитието с преводача на книгата „Времеубежище" г-жа Анджела Родел. На 24 май се навърши точно една година откакто Господинов и Родел заслужиха престижната награда за литература „Букър".

Пролетният панаир на книгата и Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи се провеждат с подкрепата на Столична община и са част от "Календар на културните събития на Столична община".

Партньори са още Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, онлайн платформата „Книговище", Фондация „Детски книги", Национална мрежа за децата и Българската библиотечно-информационна асоциация.

Фотограф на Пролетния панаир на книгата и Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи е Емона Цончева.