Как думите и действията на политиците влияят на избирателите
Секция: Анализи
27 Май 2024 06:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как думите и действията на политиците влияят на избирателите

/КРОСС/ Имаме шести избори за по-малко от три години. Ако през 2021-2022 г. в общественото мнение доминираше надежда, гняв, желание за промяна, сега доминира разочарованието. Това каза социологът Боряна Димитрова от „Алфа рисърч" в предаването „120 минути" по бТВ.

По думите й разочарованието е на всички ниви - на избиратели от партиите и на партии от партньори.

„Все още има хора, които не са решили за кого ще гласуват, има хора, което се колебаят. Но разочарованието от това, което се случи, доминира и води към два основни процеса - единият е протестен вот, който се изразява или в оставане вкъщи, или в разпиляване на вота в други партии. Разочарованието става новото нормално", допълни Димитрова.

Социологът обяви още, че изследване на „Алфа рисърч" в началото на кампанията е показвало, че най-много хора биха гласували с „не подкрепям никого" от бившите избиратели на ПП-ДБ.

Добромир Живков от „Маркет ЛИНКС" също очаква по-висок процент на избирателите, които ще гласуват с „не подкрепям никого".

„Процентите, които ПП-ДБ губят спрямо предходните избори, засега остават в категорията на нерешилите за кого ще гласуват. Според нашите анализ в тази категория е най-съществен делът на гласувалите за ПП-ДБ. Те вероятно ще решат последната седмица, може и в последните два дни", уточни социологът.

Според него част от протестния вот, както и в предходни избори, ще премине в подкрепа за партия „Възраждане".

„Тази партия отчасти избират хората, които не са удовлетворени от другите политически формации, за да покажат това свое неудовлетворение. „Възраждане" е силна партия, тя се храни с емоциите на избирателите си", уточни Живков.