/КРОСС/ Хотелиерите по родното Черноморие повишават заплатите с поне 10% в опит да намерят кадри, с които да предоставят добро обслужване на своите гости.
По данни на Европейската туристическа комисия за първите три месеца на 2024 г. България е в челото по ръст на туристи в Европа спрямо 2019 г. - ръст от 39% спрямо първите три месеца на 2019 г. Данните са на Министерството на туризма.
Проблемът с липсата на сезонни работници по Черноморието отново стои на дневен ред. Мениджърите са категорични, че въпреки обещанието консулските служби да работят по-бързо и въпреки увеличените заплати на работниците, проблемът остава и в началото на сезона им се налага да работят с по-малко от необходимия персонал.
Туристическият сезон по Южното Черноморие започна в началото на месец май, когато повечето хотели посрещната първите си гости. По време на великденските празници базите бяха с почти 100% заетост и това дава надежда на хотелиерите за един добър сезон.
За да задържат обучените кадри, повечето хотелиери плащат заплати и извън сезона, а за новите работници по морето се предлагат възнаграждения, по-високи от миналия сезон.
„Средното увеличение на заплащането спрямо миналата година е от порядъка на около 10%, с известни разлики, в зависимост от позициите, от които изпитваме по-голям недостиг и за които се намират по-трудно кандидати", казва мениджърът Христо Караилиев.
За да обезпечат качествено обслужване на туристите си, хотелиерите търсят служители от трети страни. Въпреки приетите промени в Закона за чужденците обаче, все още процедурите по издаването на визи са бавни.
Повечето големи хотели очакват служители, защото само след седмици базите им ще бъдат изцяло заети. И ако сега могат да компенсират липсата на кадри с допълнително работно време, тогава това няма да бъде възможно.
От бизнеса смятат, че трябва да има промени в законодателството, които да помагат на младите българи, които учат в профилирани гимназии и имат желание да работят в туризма, да се реализират.