Отличиха 30 проекта в конкурса за връчване на научна награда на името на Димитър Димитров-Мастера
Секция: Наука
27 Май 2024 13:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отличиха 30 проекта в конкурса за връчване на научна награда на името на Димитър Димитров-Мастера Тази година беше обособена и специална категория - ”Да осиновим кошер”

/КРОСС/ За седма поредна година се проведе престижния конкурс за връчване на научна награда на името на българския педагог Димитър Кръстев Димитров-Мастера. Издателство "Клет България" регистрира общо 200 проекта, 30 от които спечелиха награда. Темата, върху която работиха директори и детски учители от цялата страна, е "Обогатяващо педагогическо взаимодействие в предучилищна възраст". Разработките на кандидатите са в контекста на екологично образование и възпитание на децата съвместно с родителите, както и отношение към природата и взаимодействие с нея като ценност и условие за живот.

С най-висок резултат в категория "Сюжетна игра" с индивидуален проект е Стамена Христова, Център за детско развитие „Усмивки", Варна. С екипно участие златото спечелиха Красимира Димитрова и Десислава Филипова, Детска градина №18 „Дора Габе", Добрич. Индивидуалната разработка на Венелина Кръстева от Детска градина „Радост", Русе, събра най-много точки в категория "Екипна задача", а съвместната работа на Даниела Райчева и Галя Ангелова от Детска градина „Делфин", Бургас им донесе първото място в същата категория. Сълзица Димитрова от Детска градина №136 „Славия", София, завоюва златото в катеогрия "Проект". Екипното участие в тази категория на Златина Байчева и Кристияна Минова от Детска градина „Делфин", Бургас им спечели отличие. Тази година бе обособена четвърта, специална категория - "Да осиновим кошер", в която са отличени 10 проекта.

"С уважение и удовлетвореност констатирахме, че в представените конкурсни разработки на практика са реализирани новаторските идеи на Димитър Кр. Димитров-Мастера за съвместно сътворяване между учителя и децата на нов, вълнуващ, познавателен опит, който е предизвикателство за съвместното им развитие, самопознание, самоусъвършенстване и себеутвърждаване. Работите показват осъзнаване на нуждата от активно педагогическо взаимодействие. Използвани са различни методи и форми на работа. Виждаме оригинални идеи. Виждаме всеотдайни учители, готови да експериментират и творят с децата. Виждаме много активни деца, изследващи света около тях.", гласи становището на журито. В състава му влизат висококвалифицирани университетски преподаватели, сред които проф. д-р Румяна Папанчева, декан на Факултета по обществени науки към Университет "Проф. д-р Асен Златаров", Бургас), проф. д-р Гергана Дянкова (Югозападен университет "Неофит Рилски"), доц. д-р София Дерменджиева (Югозападен университет "Неофит Рилски") и още множество университетски преподаватели, експерти и учители, с дългогодишен опит в предучилищното образование. Всяка разработка бе разгледана от трима членове на журито и обективно оценена от тях по предварително зададени критерии.

Победителите ще бъдат наградени на специално събитие тази година в Деня на народните будители, 1 ноември.

В сборник „Обогатяващо педагогическо взаимодействие", 7/2024 г. ще бъдат публикувани рецензираните публикации, които са оценени с над 15 точки.

Пълният списък на отличените от проведения конкурс можете да откриете тук.