Как и на каква възраст имат право да гласуват на евровота в страните от ЕС
Секция: Анализи
28 Май 2024 14:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как и на каква възраст имат право да гласуват на евровота в страните от ЕС

/КРОСС/ В четири държави членки на Европейския съюз (ЕС) има задължително гласуване на европейските избори, показва информация на сайта на Европейския парламент (ЕП). Вотът е задължителен в Белгия, в България, в Гърция - за хора до 70 години, и в Люксембург - до 75-годишна възраст.

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент ще се състоят между 6 и 9 юни, на тях ще бъдат избрани общо 720 евродепутати от всички страни членки, което с 15 повече от досегашния състав на европарламента.

Минималната възраст за упражняване правото на глас в отделните държави е между 16 и 18 години.

Например в Белгия, Австрия, Германия и Малта право да гласуват имат от 16-годишна възраст. В Гърция - от 17 години.

Класически преференциален вот има в 19 от 27-те страни членки. В Ирландия и Малта се използва системата „единичен прехвърляем вот", при който избирателите сами класират кандидатите в желан от тях ред.

В Люксембург избирателите могат да отбележат до шестима кандидати от различни партии, колкото представители има страната в ЕП.

Гражданите не могат да посочват предпочитания за кандидати в Германия, Испания, Португалия, Румъния, Унгария и Франция.

Онлайн гласуване е въведено единствено в Естония.

В Белгия в столичния регион Брюксел се гласува с компютри със специална програма, електронно се гласува и в немскоговорящите общини на Валония.

В България гласуването е смесено - с хартия или на машина.

В някои европейски държави членки се допуска предварително гласуване, ако избирателят няма да бъде на адреса си в изборния ден.

Повечето страни членки позволяват на своите граждани да гласуват на европейски избори и извън страната. За България и Италия това право се отнася само за хора, намиращи се в друга държава в ЕС.

Законодателството на 17 държави допуска вот по пощата при определени условия, като гражданите на 14 от тях могат да гласуват по този начин, ако са в чужбина. Това са Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Испания, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Словения, Унгария, Финландия и Швеция.

В Полша по пощата гласуват хора с увреждания, а в Ирландия - дипломати и военнослужещи на мисии извън страната, както и затворници, хора с увреждания, студенти, служители в командировка.

В Дания е възможно да се гласува по пощата предварително от 6 седмици до 3 дни преди изборния ден.

За първи път на тези избори в Гърция ще може да се гласува и по пощата. В повечето от страните от ЕС се гласува с хартиени бюлетини в избирателни секции по местоживеене.

Източник: БТА