Проучване идентифицира мозъчна мрежа, свързана със заекването
Секция: Наука
01 Юни 2024 14:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проучване идентифицира мозъчна мрежа, свързана със заекването

/КРОСС/ Заекването е неврологично, а не психологическо състояние и финландски учени смятат, че са открили нарушената мрежа в мозъка, която може да го причинява, съобщава ЮПИ.

„Тези открития обясняват добре познатите характеристики на заекването като например двигателните затруднения при произнасянето на речта и значителната променливост в тежестта на заекването при различните емоционални състояния", казва научният ръководител на изследването Юхо Юца, професор по неврология в Университета в Турку.

Екипът му публикува наскоро своите открития в списание „Брейн".

Според изследователите от 5 до 10% от децата развиват заекване, а 1% от възрастните също се борят с този проблем. Президентът на САЩ Джо Байдън открито признава, че цял живот се бори със собственото си заекване.

„Някога заекването се е смятало за психологическо разстройство", казва Юца в съобщение на университета. „С по-нататъшните изследвания обаче вече се е разбрало, че то е мозъчно разстройство, свързано с регулирането на речевата продукция", пояснява ученият.

Но къде точно в мозъка може да се заражда заекването на даден човек, доскоро не бе известно.

В проучването групата на Юца първо се фокусира върху 20 възрастни (на възраст от 45 до 87 години), които са развили заекване след прекаран инсулт.

Въпреки че мястото в мозъка, където е настъпил инсултът, е било различно при отделните пациенти, изглежда, че всички инсулти са засегнали една определена мозъчна мрежа - за разлика от инсултите, които не са предизвикали заекване.

Тези мрежи се свързват в определени „възлови" точки в мозъка.

След това екипът на Юца използва ядрено-магнитен резонанс, за да изследва мозъците на 20 души, при които не е имало инсулт, но заекването се е развило.

Те откриват, че и тази форма на заекване е свързана със същите възли на мозъчната мрежа, които са били намесени при заекването, предизвикано от инсулт.

Изследователите установяват също, че колкото по-големи са структурните промени във възлите, толкова по-голяма е тежестта на заекването.

Всичко това сочи, че заекването - независимо от причинителя, се дължи на промени в специфична мозъчна мрежа.

Възлите, които са от решаващо значение в тази мрежа, са мозъчни структури като путамен, амигдала и клауструм, разположени дълбоко в мозъка, както и връзките между тях.

„Като основни ядра в мозъка, путаменът регулира двигателните функции, а амигдалата - емоциите", обяснява Юца. „Клауструмът, от своя страна, действа като възел за няколко мозъчни мрежи и препредава информация между тях."

Надяваме се, че всичко това може да доведе до по-добро разбиране на първопричините за заекването, както и до нови и подобрени методи за лечението му, казват изследователите.