Изложба на български килими краси Париж
Секция: КУЛТУРА
01 Юни 2024 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изложба на български килими краси Париж

/КРОСС/ Уникални килими на почти два века в момента красят Париж. Якоб Ван Беелен се среща за първи с България през 1967 г. като турист и веднага се влюбва в нея. Години по-късно се установява в страната ни. Първо живее в Котел, а след това във Велико Търново.

Днес част от най-автентичните му килими са изложени в Българския културен институт във френската столица и будят възхищението на посетителите. Точно както преди 124 години, когато български килими от Чипровци и Котел са печелили медали край Сена.

„За първи път в Париж български килими са били показани през далечната 1900 г., когато се организира Второто световно изложение. От април до ноември участват 58 държави, една от които е в България и остава в историята с рекорден брой посетители - над 51 милиона души", разказа Десислава Бинева, директор на Българския културен институт във френската столица.

Част от програмата на изложението стават и Вторите летни олимпийски игри, които продължават цели 6 месеца. 

„Има и друга любопитна подробност около участието на България и тя е, че то става повод за създаване на герба на София, тъй като от участниците се е изисквало да изпратят символите на столиците си", каза още Десислава Бинева.

124 години по-късно в сърцето на френската столица страната ни отново впечатлява с килими. Те са притежание на Якоб Ван Беелен. Нидерландецът е единственият чужденец общински съветник в България и притежава на най-богатата частна колекция от български килими. Неговата мечта е да направи национален музей на българското килимарство.

Най-старият килим, който се показва в изложбата, е от 1830 г. А желанието на Якоб и Десислава е цветните килими да продължат да пътуват във времето, пазейки и предавайки знания за вековната българска традиция.

„Аз работя стабилно за каузата да се направи национален музей на българското килимарство и се надявам, че скоро, сегашният или новият министър на културата ще се обсъдят тази тема, защото това ще е добре за България", споделя мъжът.

Нова телевизия, „Събуди се"