Министър Цоков: Българските четвъртокласници са в топ 15 в света
Секция: Наука
04 Юни 2024 15:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Цоков: Българските четвъртокласници са в топ 15 в света

/КРОСС/ Българските четвъртокласници традиционно дават резултати на международните изследвания, които нареждат страната ни в топ 15 на света. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на откриването на Национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование". Събитието се организира от Центъра за творческо обучение, а в откриването му участие взеха  също кметът на Варна Благомир Коцев и началникът на РУО-Варна Ирена Радева.
 
„Една от важните задачи пред нас е да вземем добрия опит, който имаме от началния етап на обучение и да го приложим в пред-гимназиалния и гимназиалния - с повече интегрираност, с индивидуален подход, с развиване на уменията на децата", обясни проф. Цоков. Той подчерта, че основен приоритет е българската образователна система да се адаптира към нуждите на новото поколение. „Защото днешните деца и младежи задържат много по-малко време вниманието си, но същевременно са силни личности, готови да се борят за своя успех", каза министърът и припомни, че според световните анализи се очаква днешните ученици да сменят по 2-3 професии през своя жизнен път и предизвикателството пред всяка образователна система е да ги подготви за това.
 
Проф. Цоков обърна внимание и на дигитализацията в системата, но подчерта, че тя не трябва да се случва на всяка цена, а да бъде „умно" насочвана и основана на традициите ни. Той акцентира и че тези решения често спестяват много време на учителите, което могат да насочат към индивидуална работа с децата и творческо самоусъвършенстване. „Затова платформи като Дигиталната раница на МОН са толкова важни, а дори малки промени могат да дадат голямо отражение", посочи министър Цоков и даде пример с електронните медицински бележки. От въвеждането им до сега са издадени над 3,5 млн. бележки, а това е спестило стотици часове на класните ръководители.
МОН е стартирало и разговор за провеждане на матурите на дигитални устройства, но това ще е процес, който ще бъде подложен на максимално широк дебат. "Множество международни изследвания, в това число и за четвъртокласниците, преминават на компютри. Това е световната тенденция и ние трябва да се подготвим за тази трансформация", каза министър Цоков. Той обясни, че ще се проучват добрите практики, в това число и за комбиниране на тестово решаване на дигитални устройства и развиване на авторски текст на хартия, но всичко ще бъде част от дългосрочен процес.
 
Стартира пилотно тестване в 40 български училища на визията на стандарта за качество, разработен от МОН в рамките на национална програма за квалификацията на педагогическите специалисти. Това стана ясно още от думите на министъра, който определи това като една от най-важните нормативни промени за системата в следващите месеци. „Този стандарт е чакан години наред и в последните месеци положихме много усилия за създаване на визия за неговото прилагане. Сега искаме да преминем и през практическото му прилагане и едва тогава ще го въведем", обясни проф. Цоков.  
 
Национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование" събира над 200 учители и директори от учебни заведения в цялата страна. Във форума участват и представители на институции, неправителствени организации, образователни експерти и други. Основният фокус е върху значението на подкрепящата среда, играта, технологиите и иновативните подходи в образованието. Ще бъдат споделени успешни практики в областта на социалното и емоционалното образование, практичното STEАM обучение, проектно базираното обучение, креативните технологии за холистично образование и др. Ще бъдат обсъдени и въпроси като училищната готовност, адаптацията и приемствеността между предучилищното и началното училищно образование.