Неделното училище в Страсбург издаде книга с ученически творби за България
Секция: КУЛТУРА
10 Юни 2024 18:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Неделното училище в Страсбург издаде книга с ученически творби за България

/КРОСС/ Книга „Към българските корени. Из творческите изяви на учениците в Българското училище в Страсбург" бе издадена по случай 15-тата годишнина от създаването на Българското училище в Страсбург. Тя е издадена от Издателския център „Боян Пенев" при Института за литература - БАН. В книгата има есета, разкази, приказки, стихотворения, литературни преводи, рисунки и комикси, подготвени в часовете по творческо писане и по художествено творчество, за конкурси или училищни тържества. Има и анкета с учениците за това кое ги мотивира да учат български език.

111 деца и ученици посещават училището, което тази година се подпомага от МОН с 58 707 лв. 21 ученици са включени в електронно обучение с частично присъствени часове, което осигурява достъп на деца от населени места извън Страсбург.

В училището е сформирана група „Музикален клас" с ръководител Димитър Гугов - гъдулар, музикален педагог и композитор, който от години живее във Франция. Той разучава с децата български народни песни, но и популярни песни от съвременни композитори, както така пази жива връзката им с България чрез изкуството.

Училището предлага обучение, което съответства на 12-те нива на изучаване на езика в българската образователна система. Имат договор с Департамента за езиково обучение към СУ „Св. Климент Охридски" за сертифициране на знанията по български език по нива на Общата европейска езикова рамка. Вече имат и ученици, които учат висше образование в България.

Неделното училище отбеляза своята 15-та годишнина с впечатляващ спектакъл с български стихове, музика и танци под надслов "Да събираш спомени в кутия за мечти".
На прекрасен български звучаха стихотворението „Хубава си, моя горо" в съпровод на флейта и стихотворението на Ботев за Хаджи Димитър. Малки и големи ученици танцуваха ръченица и хоро, имаше и изпълнение на „Я кажи ми, облаче ле бяло" - своеобразен химн на българите в емиграция. Интересни бяха и сцените, пресъздаващи истории на Хитър Петър.
Участие в спектакъла взе и Фолклорен ансамбъл „Хоро" от Фрайбург в Германия, който ще се ангажира с организиране на курсове по народни танци за малки и големи в Страсбург.

Европейската асоциация, към която е училището, популяризира българския език и култура в съответствие с изискванията на Министерство на образованието и науката на България. Тя подпомага училището за организиране на различни извънкласни дейности. В асоциацията, която се радва на широка подкрепа на местно ниво, членуват близо 200 българи и французи.

Доц. д-р Лидия Михова, училищен ръководител, и председателят на Асоциацията Христо Христов благодариха на всеотдайните учители, както и на доброволците, които помагат на училището.

На тържеството в театъра Eurodistrict (BA-AL) се събра българската общност в Страсбург, но и от Германия. Заедно с тях беше и постоянният представител на Република България към Съвета на Европа посланик Мария Спасова, която подкрепя училището и пожела на децата да учат и да се върнат в България.

Директорът на дирекция „Обучение на българите зад граница и училищна мрежа" Ваня Балчева приветства сплотената училищна общност от името на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и подари на ръководителя Лидия Михова плакет на МОН.