КЕВР проведе открито заседание цени на топлинната енергия от 1.07.
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Юни 2024 20:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КЕВР проведе открито заседание цени на топлинната енергия от 1.07. Топлинната енергия намалява средно с 8,44% за цялата страна за следващия едногодишен ценови период

/КРОСС/ На открито заседание КЕВР, в специализиран състав „Енергетика", обсъди доклад относно извършване на регулаторен преглед и утвърждаване на цени от 01.07.2024 г. на топлинна енергия и определяне на цени и премии за електрическа енергия, произведена от високоефективно комбинирано производство на дружества от сектор „Топлоенергетика". В съответствие с изискванията за публичност и прозрачност на работата на институциите   докладът на работната група беше публикуван предварително на интернет страницата на регулатора. В заседанието участваха представители на топлофикационни дружества от цялата страна - „Топлофикация София" ЕАД, „ЕВН България Топлофикация" ЕАД, „Топлофикация-Плевен" ЕАД, Веолия Енерджи Варна" ЕАД, „Топлофикация-Русе" ЕАД, „Топлофикация-Перник" АД, ТЕЦ „Горна Оряховица" ЕАД,  ТЕЦ „Бобовдол" ЕАД.

След извършения регулаторен преглед, прилагане на ценообразуващия модел и корекции на ценообразуващите елементи, в доклада на Комисията за всяко дружество е изчислена годишна индивидуална цена на топлинната енергия за регулаторния период от 1.07.2024 г.

През следващата година е предвидено средно намаление на цените на топлофикационните услуги за битовите клиенти за цялата страна с 8,44%.

Със 7,02% по-малко се предвижда да заплащат потребителите на „Топлофикация София" ЕАД, като прогнозите сочат цената да бъде 128,25 лв./MWh. Поевтиняването е по-малко от обявените 30% в заявлението на дружеството, тъй като това включваше кръстосано субсидиране между произвежданите топлинна и електрическа енергия, т.е. намаляване на цената на топлинната енергия за сметка на много висока цена на произвежданата високоефективна електрическа енергия. Подобен подход би осигурил по-ниска цена на топлинната енергия за потребителите на „Топлофикация София" ЕАД, за сметка на по-висока цена на електрическата енергия, заплащана от всички потребители в страната и е в нарушение на чл.31, т.6 от Закона за енергетиката.

Със 7,81% се предлага да намалее цената за клиентите на „ЕВН България Топлофикация" ЕАД. В Плевен предвиденото поевтиняване ще е с 7.14 процента, а най-голямо е намалението за „Топлофикация-Бургас" АД - с 14.09 на сто. Във Варна спадът на цената е с 3.74%, във Враца - 11.35%, във Велико Търново - 2.44%. В Разград намалението е 9.94 %, в Русе - 11.70 %, в Перник - 7.20%, и в Сливен - 10.41 %.

В съответствие с изискванията на Наредба № 5 за регулиране на цените на топлинната енергия, за целите на ценообразуването КЕВР определя пределна цена на топлинната енергия за целия годишен ценови период, за всяко едно топлофикационно дружество с основен енергиен носител природен газ.  Тъй като цените на топлинната енергия са за бъдещ период КЕВР ги определя на прогнозен принцип.

Комисията изготви обоснована прогноза на основните ценообразуващи елементи в разходите на всяко дружествата, които формират цената на топлинната енергия - разходите за природен газ и за закупуване на въглеродни емисии. Обстойно са проучени цените и тенденциите на международни пазари на природен газ, въз основа на сключените фючърсни сделки по тримесечия за година напред. Отчетени са тенденциите и сключените фючърсни сделки на международните платформи за въглеродни емисии. На тази база Комисията определи средна прогнозна цена на природния газ за новия регулаторен период 1.07.2024 - 30.06.2025 г. в размер на 63,56 лв./MWh /без цени за достъп и пренос/.  В ценообразуващата формула са отчетени и разходите на дружествата за закупуване на квоти за въглеродни емисии. За целта регулаторът е определил прогнозна средна цена на емисиите за периода в размер на 70,00 €/t СО2.

В предложените цени на топлинната енергия за новия регулаторен период са отразени направените корекции на необходимите приходи на дружествата.  По отношение на всички дружества Комисията прилага общ подход, в това число и корекции на ценообразуващите елементи. Корекциите отчитат ценовите изменения на природния газ и на квотите въглеродни емисии през периода 1.07.2024 - 30.06.2025 г.

На откритото заседание  представителите на топлофикационните дружества подкрепиха като цяло доклада на Комисията. В същото време част от тях изразиха бележки по направените от регулатора корекции за намаляване на разходите за пренос и технологични загуби, определената норма на възпращаемост и др. Във връзка с определените нива на технологичните разходи ръководителят на работната група и директор на дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика" Пламен Младеновски подчерта, че всяка година се поставя въпроса за технологичните разходи на дружества, но промяна няма и те не инвестират достатъчно в развитието на мрежата. Посочено беше, че клиентите чакат за присъединяване към мрежата между 1 и 3 години. По отношение на разходите за балансиране той беше категоричен, че целта на приетата от КЕВР нова методика е да се прогнозира правилно и всички дружества трябва да понасят последствия в случаите, когато не са планирали правилно графиците си. При определянето на нормата на възвращаемост водещ критерий на регулатора е цената на привлечения капитал, поясни Пламен Младеновски.

До 15.00 ч. днес участниците в заседанието могат да внесат писмени становища по обсъжданите въпроси. Регулаторът предстои да приеме проект на решение, след което да насрочи обществено обсъждане.

В изпълнение на изискванията за публичност и прозрачност на работата на институциите, откритото заседание беше излъчено онлайн на интернет страницата на КЕВР. Видеозапис от него е достъпен ТУК.