/КРОСС/ Големите проблеми със здравето на хората възникват не когато има много горещи дни, а когато и нощите станат топли. Тогава започва големият брой смъртни случаи. Това каза кардиологът проф. Сотир Марчев в „Събуди се" по Нова телевизия.
Климатът се променя и трябва да се научим да се нагаждаме към него, заяви той. „При нас идва това, което е ежедневие в Южна Гърция, в Южна Италия. Лека-полека трябва да възприемаме техните навици. Лека-полека ние си променяме начина на живот, съобразно времето навън. Свикваме да ходим с бели дрехи, които отразяват слънцето, които са широк, за да се проветрява, да носим шапка", обясни проф. Марчев.
В световен мащаб най-високата смъртност от горещините е при хора над 70 години, които живеят сами и умират у дома си, посочи той. „Ако нямате климатик у дома и не може да се преборите с горещините, отидете в някой близък мол или сграда, където има климатик, охладете се и чак тогава се прибирайте вкъщи. Ако шофирате и климатикът на колата не може да се справи с огромната горещина, спрете на бензиностанция, за да се темперирате, и след това продължете",
Човешкото тяло работи с водно охлаждане. Човек получава топлинен удар, когато се изчерпат запасите на вода в тялото му. По най-големите горещини е по-добре да пием вода на половин час, независимо дали усещаме жажда. Някои възрастни хора са изгубили чувството си за жажда и то е престанало да бъде стимул, който да ги кара да пият. Има лекарства, които пречат на терморегулацията - антидепресантите, антихистамините, бетаблокерите. Това означава, че трябва да внимавате повече от хората, които не взимат лекарства", посъветва проф. Марчев.
Най-тежки са първите горещини преди да се аклиматизираме.
Децата и домашните любимци са по-застрашени от горещините.
Ранното лягане и ранното ставане, движението, здравословното хранене, умствената дейност, активните социални контакти поддържат мозъка и тялото.
Нова телевизия, „Събуди се"