Весела Чернева: Грешен подход беше щабът на Фон дер Лайен да преговаря със социалисти и либерали без консултация с Мелони
Секция: Анализи
22 Юни 2024 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Весела Чернева: Грешен подход беше щабът на Фон дер Лайен да преговаря със социалисти и либерали без консултация с Мелони

/КРОСС/ Чисто математически ЕНП, социалистите и либералите имат мнозинството - над 400 гласа в ЕП, мнозинството от 361 гласа трябвало да се получи лесно, Мелони не е необходима, за да бъде гласувана Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК.

Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и ръководител на софийския офис, дали Джорджа Мелони държи ключа за втория мандат на Урсула фон дер Лайен.

Според нея "се смята, че ще има недоволни от Урсула и в трите фракции в ЕП".

"Затова се смята че е рисковано да се тръгне изолирано и конфронтационно по отношение на Мелони. Мисля, че ако се стигне до ситуация Урсула фон дер Лайен да не събере достатъчно гласове - 17 юли, трябва да се започне договаряне на целия пакет отначало. Едва тогава може да се мисли за дял на консерваторите на Мелони в разпределението на големите постове, което означава, че гласуването за ЕК ще е към края на годината. Това е сценарии, ако 3 центристки фракции не съберат необходимите гласове", обясни Весела Чернева.

И прогнозира:

"Ако този пакет мине в момента следва, че Мелони ще трябва да се съобразява с центристкия консенсус и ще има повече място за италианеца Марио Драги, които беше натоварен да направи доклад за конкуретоспособността на Европа, за да посъветва Брюксел и европейските столиците как са се реформира пазара, за да се създадат големи суперкомпании, които да се състезават на глобалния пазар."

"Още в понеделник нещата се промениха. Стана ясно, че ЕНП са направили 2 грешки в планирането. Първата е, че тяхната собствена алчност за постове създаде проблем, защото хърватският премиер предложи ЕНП да получи и половината от мандата на председателя на Европейския съвет. На практика да има участие в 3 от 4 поста. Това взриви баланса. Другият грешен подход беше, че щабът на Фон дер Лайен  реши да направи предварителни преговори със социалисти и либерали без консултация с Мелони, която току ще беше председателствала Г7. На личностно ниво консенсусъст беше разклатен. На този фон решението на Бабиш да напусне групата на либералите, беше очаквано и доста хора очакваха да се случи. Бабиш е разследван за корупция.  Напускането му затвърждава четвъртото място на либералите в ЕП", коментира Весела Чернева, какво се промени в новия ЕП след вчерашното решение на Андрей Бабиш.

И допълни:

"Не мисля, че напускането му е лоша новина и че има, кой знае какво, значение за разпределянето на четирите големи поста, защото Бабиш отдавна вироглаво се дели от консенсуса в либералния център."

"За мен въпросът е къде той би отишъл и все повече се говори, че както и Орбан, Бабиш може да се опита да създаде алтернативна парламента група, тъй като той и Орбан не могат да си намерят място в съществуваща конфигурация", прогнозира Чернева.

Според нея дуелът в ЕП ще е не Мелони - Макрон, а по-скоро Мелони срещу Шолц, "защото Макрон е зает с изборите за парламент във Франция, свика ги предсрочно след поражението на изборите за ЕП"