Търси се мнозинство в НС. Ще има ли правителство с първия мандат
Секция: Анализи
24 Юни 2024 10:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Търси се мнозинство в НС. Ще има ли правителство с първия мандат

/КРОСС/ В студиото на БНТ "Денят започва" социологът Елена Дариева, политологът Страхил Делийски и Георги Харизанов - политически анализатор, коментираха перспективите за съставяне на редовно правителство в рамките на 50-ото Народно събрание минути преди началото на консултациите при президента с парламентарно представените партии.

Правителство с третия мандат е най-разпространената теза в публичното пространство. Всичките хипотези, които повишават шанса за съставяне на правителство с третия мандат, се дължат на заявките, които чухме около първия. С намерението, което изрази лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, че те ще ориентират към създаване на правителство на споделената отговорност, но искат да взимат позициите на президент, външен министър и министър на отбраната, те бламираха по-нататъшния разговор за съставяне на т.нар. експертен кабинет, както се наложи формулата доколкото тази заявка беше изцяло политическа, каза Елена Дариева.

Според Страхил Делийски всичко сочи, че трябва да има правителство, но:

Сложността идва от факта, че след поредица от избори през последните три години имаме едно специфично позициониране на политически сили и лидери, което е далеч от политическата логика. Тоест на нас, избирателите, не ни се предлагаше да гласуваме за политики, реформи, а ни се предлагаше да гласуваме по линията на несъвършенствата на опонента... Това разговор, който върна политическата система в изходната му позиция преди три години.

За Георги Харизанов проблемът не е в легитимността, защото политическата ситуация веднага след избори е "моментната снимка на обществото".

Проблем е, че политиката се превърна в междуличностно занимание, а не в политическо. Не чухме политически платформи, не чухме разказ за икономиката, не чухме за растежа, за изпреварващо икономическо развитие, как ще усвоим еврофондовете, как ще си вземем парите от Плана за възстановяване и устойчивост... Когато липсва този разказ, а той е междуличностен, това прави невъзможно партиите сега да обяснят защо ще подкрепят едно или друго управление, и второ - прави невъзможно лидерите да си говорят, защото на следващия ден ще им бъде припомнено какво са говорили един за друг довчера, отбеляза той.