Защо икономиката ни е на дъното в Европа? Анализ на финансистът Румен Гълъбинов
Секция: Анализи
25 Юни 2024 11:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо икономиката ни е на дъното в Европа? Анализ на финансистът Румен Гълъбинов

/КРОСС/ "След като правим за три години 6 пъти избори, не може това да не окаже влияние на икономиката и на публичните финанси. Падаме за 4 години с 10 места в класацията по конкурентоспособност". Така икономистът и финансист Румен Гълъбинов коментира в "Студио актуално" тревожните данни на швейцарския Институт за развитие на управлението (IMD): Българската икономика е една от най-неконкурентоспособните в Европа.

Причините

"Не си усвояваме парите по Плана за възстановяване (ПВУ), не можем да стартираме още и програмите за втория програмен период 2021-2027 г., които са извън Плана - там имаме да получаваме почти толкова, колкото и по Плана. Имаме да получаваме финансиране за над 30 милиарда лева от Брюксел. В следващите 5-6 години трябва да ги усвоим - те са заделени. По ПВУ сме усвоили само 20-ина процента. По другите програми е под 5% усвояването", обясни той откъде идва тази статистика.

Не всичко е толкова зле

"България по потребление на човек от населението достигна 73% от средното в ЕС. Унгария е със 70%. Тоест - може би поне с малко сме изравнили или надминаваме Унгария като стандарт на живот. Но там имаха други проблеми - голяма девалвация на форинта, най-високата инфлация в ЕС. При нас няма такъв проблем - инфлацията продължава да намалява, цените се успокоиха, доходите продължават да се увеличават. В следващите 5-10 години можем не само да не сме последни в ЕС по повечето икономически показатели, а да сме някъде в златната среда. Като минем в еврозоната и сухопътния Шенген, като увеличим инвестициите и започнем да усвояваме фондове, имаме всички условия да напреднем значително. Единствено трябва да обърнем внимание на демографията", смята икономистът."В последните 3-4 години ние сме нетно повече платец, отколкото бенефициент на европейски средства", посочи Гълъбинов и похвали служебното правителство, че действа по задачите за еврозоната и Шенген.

Източник: Actualno.com