/КРОСС/ Опънати нерви и остър тон между София и Скопие дни след официалното стъпване на длъжност на новия премиер Християн Мицкоски. Министерството на външните на работи се наложи да излиза с позиция, след като пък самият Мицкоски поиска предоговаряне на преговорната рамка между България и Северна Македония.
Има ли въобще такъв вариант, при който нещо да се предоговаря при положение че вече е подписано и разписано като ангажименти. В BTV „Тази сутрин" коментираха журналистът Любчо Нешков и доц. Наум Кайчев, преподавател в СУ и зам.-предс. на Съвместната историческа комисия между България и РСМ.
И двамата се обединиха около тезата, че нищо ново не се случва в Северна Македония.
Мицкоски нищо не иска да променя. Това е поредния опит за замръзването на тази държава. Той използва друг израз освен преговорната рамка, български диктат. Когато изпълняваш условията на сръбския диктат се стига до пълната изолация на страната, каза Нешков. Той припомни и встъпването в длъжност на новия президент и неизползването на официалното име на Северна Македония.
Това е същото, което се случва там отблизо 90 години насам. Няма никаква промяна. Сега е преговорната рамка, българският диктат, преди това е историята, по-преди това ще бъде някакъв друг договор, но в основата, и това нещо българските политици много добре трябва да го разберат, да не се фиксират върху поредната личност в Скопие. Защото вчера прочетох, че някой бил изненадан от поведението на Християн Мцзкоски. Проблемът не е между Скопие и София, защото само преди две-три седмици в буквалния смисъл на разкриха какви са плановете, смята Нешков.
Според него е трябвало също да има реакция на българското външно министерство.
Имаме антибългарска реторика. Какво се случи в Атина - на практика един антибългарски форум с участието на висши дипломати. Никос Коциас, този, който подписа Преспанското споразумение каза, че това споразумение е било срещу създаването на Велика България, а в София тишина. Не знам дали е от горещините или от нещо друго. Той продължи със следващото изречение, което на практика разкри съюза Белград - Скопие - Атина. Той каза - България не трябва да влиза в Шенген и Атина трябва да наложи вето на влизането на България в Шенген, коментира журналистът.
Наум Кайчев уточни, че той не е действащ политик, но добави, че би трябвало отговорните в България да си задават въпроси.
Имаме отново оспорване на преспанското споразумение, което безспорно е една позитивна крачка в регулирането на отношенията в нашия регион. Гърците нарекоха преди ден нарушение факта, че в Северна Македония не използват конституционно приетото име. Нещо, което прави едно своеобразно пътешествие в миналото на нашите югозападна съседка. Буквално се повтарят стъпките на Никола Груевски, който идвайки като премиер 2006 г. преименува стадиона в Скопие на „Филип Македонски" и започна да провокира Гърция, каза той.