/КРОСС/ Членството на България в еврозоната се отлага. Това не би трябвало да е изненада, а съвсем очаквано събитие, защото от доста време знаем, че не покриваме инфлационния критерий, а очевидно достатъчно ефективни политики в това направление липсват. Коментарът по темата е на финансиста Любомир Каримански, бивш председател на Бюджетната комисия в НС, и Георги Ангелов, главен икономист на Институт "Отворено общество".
По думите на Каримански еврозоната би трябвало да бъде разглеждана за България като един възможен инструментариум, чрез който постигаме различни политики, които държавата може да начертае в нейното управление, както и да догоним другите средноевропейски страни, затова не може да разглеждаме отлагането като провал, а като необходимост да се направи задълбочен анализ за това готови ли сме. Освен това не бяха комуникирани по подходящ начин с хората ефектите от приемането на еврото, както и ползите от приемането ни в еврозоната.
Георги Ангелов акцентира, че според доклада, в който са разгледани страните извън еврозоната, България по всички показатели е най-близо до членство, т.е. страната ни изпълнява почти всички показатели, освен инфлацията.
Но дори и по отношение на инфлацията сме най-близо от всички останали страни. Това не трябва да ни успокоява, но така или иначе по-голямата част от пътя сме го изминали, остават последните усилия и те трябва да бъдат направени до края на годината. 90%, които сме изпълнили, са записани официално в доклад. Ако изпълним и инфлацията, можем да поискаме доклад, който е само за инфлацията, допълни той.