Къде е доверието във властта? Защо обществото не вярва на правителството и парламента
Секция: Анализи
28 Юни 2024 11:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Къде е доверието във властта? Защо обществото не вярва на правителството и парламента

/КРОСС/ Доверието в 50-ото Народно събрание е 9% в началото. 68% нямат доверие в парламента. Стига се до ситуация, в която няма политическо решение. Няма политическа перспектива за стабилност. Това каза в BTV „Тази сутрин" Добромир Живков, социолог от Маркет ЛИНКС.

Политическата класа не успява да отговори на базисни очаквания и покриване на ниво, на което трябва да се случват нещата в една нормална и европейска държава. Защо разсъждаме, че ще има купени депутати в Народното събрание? Дори и мисленето за това е проблематично, защото започваме да го приемаме като част от политическия ни живот, подчерта социологът.

15% е доверието към служебното правителство с премиер Димитър Главчев. Държавата е в тежко състояние по отношение на това обществото да има вяра е перспектива към себе си. Това отваря възможността за деструктивни политически събития, които могат да се случат в следващите месеци, коментира Добромир Живков.

Според изследването на „Маркет ЛИНКС" 56% от анкетираните са на мнение, че предизборната кампания е трябвало да завърши с телевизионен дебат между политическите лидери.

Всеки говори сам за себе си и то в среда, в която не са подложени на натиск. Съвсем различно е, когато опонентите застанат един срещу друг, посочи социологът.

73% посочват, че кампанията не ги е насърчила да гласуват на вота 2 в 1. 51% са на мнение, че в предизборната кампания е използван неуместен език.

Кампанията по-скоро е отблъснала избирателите. Всеки с добри биографични спомени от политиката преди 20 години - сам ще намери разликите в говореното, каза той.

Според 20% от анкетираните решението пред 50-ото Народно събрание е излъчване на политико-експертен кабинет, подкрепен основно от ГЕРБ, ДПС и друга формация.

ДПС е категорично на мнение, че трябва да има правителство. ГЕРБ и Борисов са в ситуация, в която не изглежда ясно, че искат да влизат в управленски формат, обясни Добромир Живков.

16% са на мнение, че успешната формула за изпълнителната власт би била кабинет на националното спасение с максимално широка партийна подкрепа.

7% са за ново правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, но подкрепено и от други формации. 8% определят кабинет на малцинството на ГЕРБ за успешно решение.

23% мислят, че ще има нови избори наесен. Според Добромир Живков това се дължи на големия брой хора, които не са доволни от последните изборни резултати.

А проучването засича и интересен нюанс - 59% от избирателите на партия „Величие" искат нови избори.

„Те се чувстват силни, във възход и мислят, че могат да постигнат още по-висок резултат. По-скоро тук има ентусиазъм и желание за по-широко политическо влияние", уточни Живков.

Голяма е мотивацията и при избирателите на „Възраждане" - 47% искат ново отиване до урните.

„Те се чувстват ощетени от появата на „Величие". Тук има желание за реванш с надеждата, че ще бъде постигнат по-добър резултат", коментира той.

Високи са стойностите и при „Продължаваме промяната - Демократична България", БСП и „Има такъв народ".

Едва 10% от избирателите на ДПС и 4% от симпатизантите на ГЕРБ искат нови избори.

„Виждаме ясно нежелание за избори и искане за поемане на отговорност и съставяне на кабинет, формиране на управленска формула. Избирателите на Бойко Борисов казват, че не искат избори. Може и да се опасяват от загуба, тъй като е негативна тенденцията при партията", каза Добромир Живков.