Ученици от Етрополе посетиха „Ало, Космос - говори България 4.0“
Секция: Наука
28 Юни 2024 15:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ученици от Етрополе посетиха „Ало, Космос - говори България 4.0“ Сред професионалистите от индустрията, които показаха нови технологии на престижното образователно събитие, бе и екип на Елаците-Мед, част от Група ГЕОТЕХМИН

/КРОСС/ Група ГЕОТЕХМИН взе участие в четвърто поредно издание на фестивала за наука и изкуство - „Ало, Космос - говори България 4.0", организиран от Атлантическия клуб в България и STEAM and Space Cluster Bulgaria, с генералната подкрепа на Посолството на САЩ в България, София Тех Парк и под патронажа на министъра на образованието и науката.

Над 1000 ученици от цялата страна имаха възможността да се насладят на над 50 интерактивни щанда, 15+ работилници, 15+ интригуващи лекции, демонстрации на специалните сили на Българската Армия и много други завладяващи космически активности, съобщиха от Атлантическия клуб. За първи път на сцената застана астронавт на NASA и Axiom Space - Майкъл Лопес-Алегрия.

Сред професионалистите от индустрията бе и екип на Елаците-Мед, част от Група ГЕОТЕХМИН, който вдъхнови младите мечтатели с високотехнологична безпилотна летателна система WingtraOne Gen II. С нея се извършва фотограметрично заснемане на територията на Рудодобивния комплекс и се получава много прецизен 3D модел на обектите. Това научиха и ученици от 6, 11 и 12 клас от СУ „Христо Ясенов" - Етрополе, които задаваха въпроси на щанда на Елаците-Мед.

„WingtraOne Gen II e иновативна технология и към нея съвсем естествено имаше голям интерес от бъдещото поколение иноватори", сподели Цветан Маринов, инженер-маркшайдер в Елаците-Мед. Той допълни, че това е само един от примерите за дигиталната трансформация в компанията.

„Участваме в събития като „Ало, Космос", защото вярваме, че връзката между науката и бизнеса е жизненоважна във всяка една област. Представяме нови технологии, въведени в Елаците-Мед, за да вдъхновим младите таланти, на които принадлежи бъдещето", каза Младен Недков, заместник-директор дирекция „Информационни и комуникационни технологии".

Ученици от СУ „Христо Ясенов", на които той преподава компютърни технологии, участваха в образователните инициативи и посетиха щанда на Елаците-Мед и Геотехмин. „Фокусът на събитието „Ало, космос" е интересен. Виждаме неща, които досега не сме виждали. Впечатлихме се много. Разказваха ни за всичко и ни грабнаха с летателна машина, която заснема всичко - и градове, и мини - каза Вероника Вълковска от СУ „Христо Ясенов".

Йоан Марин Пенков от 11 клас от същото училище е впечатлен от работата на безпилотния самолет. Десетокласничката от СУ „Христо Ясенов" Николета, както и Мариела Димитрова са удовлетворени, че са научили много нови неща за Космоса. „Научихме и много интересни неща за работата на експертите от Елаците-Мед и безпилотното заснемане".