Руски учени извършиха аутопсия на вълк на 44 000 години
Секция: Наука
29 Юни 2024 08:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руски учени извършиха аутопсия на вълк на 44 000 години

/КРОСС/ Руски учени са извършили аутопсия на вълк, открит във вечната замръзналост. Смята се, че животното е на около 44 хиляди години.

Вълкът е намерен случайно от жители в далечния североизточен регион на област Абийски в Якутия през 2021 г., но останките на хищника едва сега се изследват правилно от учени, съобщи агенция Ройтерс.

вълк
Североизточен федерален университет в Якутск, Русия
„Това е първото в света откритие на хищник от късния Плейстоцен", каза Алберт Протопопов, ръководител на отдела за изследване на фауната на мамута в Якутската академия на науките.

„Възрастта му е около 44 000 години и никога досега не сме имали подобна древна находка", допълни той.

"Запечатана" между Северния ледовит океан и Далечния изток на Русия, Якутия е огромен регион от блата и гори, като около 95% от са покрити с вечна замръзналост.

Известно е, че зимните температури в региона падат до минус 64 градуса по Целзий.

вълк
Североизточен федерален университет в Якутск, Русия
Въпреки че не е необичайно да се откриват хилядолетни животински трупове, заровени дълбоко във вечната замръзналост, която бавно се топи поради изменението на климата, вълкът е специален, каза Протопопов.

„Той е бил много активен хищник, един от по-големите. Малко по-малък от пещерните лъвове и мечки, но много активен, подвижен хищник, а освен това е бил и мършояд", добави той.

За Артьом Недолужко, директор по развитието на лабораторията по палеогенетика в Европейския университет в Санкт Петербург, останките на вълка предоставят рядка представа за Якутия отпреди 44 000 години.

„Основната цел е да разберем с какво се е хранил този вълк, кой е той и каква е връзката му с онези древни вълци, които са обитавали североизточната част на Евразия", допълни той.