Станислав Младенов: Провалът на служебния кабинет с ПВУ е грандиозен
Секция: ПОЛИТИКА
05 Юли 2024 12:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Станислав Младенов: Провалът на служебния кабинет с ПВУ е грандиозен Заради дълбоката политическа криза България ще пропусне възможността да усвои над 2 милиарда лева европейски средства и ще ги загуби безвъзвратно, казва общинският съветник от групата на МК "БСП за България"

/КРОСС/ Провалът на служебния кабинет с Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е грандиозен. Това заяви Станислав Младенов, общински съветник от групата на Местна коалиция "БСП за България" и заместник-председател на Постоянната комисия по международно сътрудничество и туризъм, европейски програми и проекти. Според него заради дълбоката политическа криза България ще пропусне възможността да усвои над 2 милиарда лева европейски средства и ще ги загуби безвъзвратно. И само големите инфраструктурни проекти в София и останалите общини в страната биха могли в някаква степен да намалят загубата на средства по ПВУ и оперативните програми.

"Тъй като процедурите за големите проекти отнемат не малко време, трябва да насочим вниманието си към по-малките възможности, чиято реализация би могла да се вмести във времевата рамка до 2026 г., коментира Станислав Младенов. - Такива може да имаме по проекта за Западната дъга на Околовръстния път, изграждането на който трябва да стартира всеки момент. Заводът за преработка на битови отпадъци също е добра възможност в тази посока. Защо Столична община да не създаде и програма, която да дава възможност за внедряване на възобновяеми енергийни източници върху покривите на сградите на общинските предприятия?! По време на балансовите комисии директорите на трите общински ДКЦ-та приеха много добре идеята за изграждане на системи за производство на електроенергия върху покривите на сградите. Подобни проекти може да бъдат включени в ПВУ като допълващи инвестиции по подобие на тези, които сега стартираха - за батерии за съхранение на електроенергия за собствени нужди с компонент за производство на електроенергия".

Според Станислав Младенов, нищо вече не може да компенсира провала на България по ПВУ и усвояването на оперативни програми. Той отбеляза, че дирекция "Иноваци и конкурентоспособност" към главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност", която е управляващ огран на Програмата за иновации и конкурентоспособност и е структура за наблюдение и докладване по ПВУ, работи изключително слабо. "Съвсем очевидно е, че там не полагат никакви грижи и няма организация за това работата да върви възможно най-бързо и оптимално, коментира той. - Веднага ще подкрепя с пример това мое твърдение. Изключително голямо е забавянето на програмата за кръговата икономика, по която половин година не успяваха да сключат договори с малките и микро предприятия. Това се случи едва преди броени дни. Две са причините за това забавяне - некомпетентност на настоящото ръководство и безхаберие и липса на каквото и да е желание да бъде помогнато на българския бизнес. И в двата случая мярката, която би довела до промяна, е една - смяна на ръководителите, които работят неефективно".

Станислав Младенов добави, че е подобно положението и с програмата за внедряване на възобновяеми енергийни източници за собствени нужди за битовите потребители. "Това е широко прокламираната от правителството програма за ВЕИ-та за къщи, обясни той. - Дизайнът на тази програма беше направен изключително неправилно, оценката отдавна е зациклила и изобщо не е ясно кога ще има първи резултати по нея. Същото важи и за програмата за т. нар. адаптирана работна среда на Министерство на труда и социалната политика. По нея има наистина много проекти, а оценяването им продължава вече шести месец и краят не се вижда. Провалът на служебното правителство по ПВУ наистина е съвсем очевиден и трябват спешни мерки в две посоки - обновяване на кадровите състави и на ръководството на структурите за наблюдение и докладване на оперативните програми и подобряване на дизайна на самите мерки и на процеса на оценка. Всичко това е въпрос на организация и добро управление. Преди 3 години видяхме, че е възможно да се справим с изискванията. Тогава процесът вървеше гладко и усвояемостта на средства беше много добра. Експертите обаче бяха сменени и това доведе до огромното забавяне и съответно до провала, който със сигурност, за съжаление, предстои".

Станислав Младенов отбеляза също, че по всички теми, свързани с енергийната ефективност България бележи редица неуспехи. "Процедурата за енергийна ефективност за частни бенефициенти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството не покри очаквания интерес от страна на гражданите, каза той. - Причината е в условията за кандидатстване, които бяха изготвени. Те стесняват ветрилото от потенциални кандидати. Това пък автоматично генерира излишъци, които връщаме на Брюксел. А защо тези излишъци да не остават в българската икономика?! За да ги запазим, трябва да обърнем поглед към общините. Да видим къде с големи инфраструктурни проекти можем да компенсираме тези дефицити".

Пресцентър на Градския съвет на БСП - София