/КРОСС/ Картината във Франция е доста непредвидима. След изборите сметките няма да са никак лесни.
Това коментира пред БНР журналистът Тони Николов - главен редактор на портал "Култура". Според него активността на гласуването във Франция може би ще стигне 66%.
По думите му Еманюел Макрон не е действал спонтанно, когато е обявил изборите:
"Има достатъчно сигнали, идващи от Елисейския дворец, че поне от 2 месеца решението е обмисляно, има консултации, мислени са различни варианти".
Макрон искаше да върне нещата към 2002 г., когато французите бяха изправени пред решаващ избор "за" и "против" крайната десница, напомни Тони Николов. Той отбеляза обаче, че сега ситуацията е доста по-различна. В момента всички публикации във френската преса ни връщат в онова време, подчерта журналистът.
Една от версиите за обявените избори е, че Макрон се опитва да вкара "Националния сбор" във властта, французите да се разочароват от тях като управляващи и на президентските избори Марин льо Пен да не успее да ги спечели, потвърди Николов. Той обаче смята, че след 2027 г. президентството няма да вълнува Макрон до такава степен.
"Национален сбор" е представена много добре сред младите хора, отбеляза журналистът. "Макрон имаше едни планове - смяташе, че левицата няма да се обедини заедно с най-крайната левица", напомни той. За него изборът трябваше да е или Макрон, или пълния хаос. Оказа се обаче, че този фронт се обедини, посочи Тони Николов.
Ако не се стигне до мнозинство на крайната десница, кой ще управлява Франция, попита още той. По думите му хипотезите са за шарена коалиция или техническо правителство, което ще трябва да изкара поне 1 година.