Д-р Вера Иванова: До момента има девет реализирани мисии с медицинския хеликоптер
Секция: Здраве
13 Юли 2024 14:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Д-р Вера Иванова: До момента има девет реализирани мисии с медицинския хеликоптер

/КРОСС/ До момента има девет реализирани мисии с медицинския хеликоптер. Това каза д-р Вера Иванова, която е участвала в 2 от 9-те мисии на въздушната ни линейка. Тя е анестезиолог-реаниматор към Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в болница „Майчин дом" и ръководител на регионална база „Враждебна" към Центъра за спешна медицинска помощ по въздух.

Тя обясни, че има планирането на полетите с медицинския хеликоптер и безопасността по време на полета се определят от пилотите и оперативната координационна централа. Медицинските екипи са в готовност и при вземане на решение хеликоптерът излита на мисия.

Сигналите, които координационният център получава, са резултат от специален алгоритъм. „Извършва се триаж, при който 112 и координационните екипи приемат обаждането, обработват го и взимат решение колко е спешно състоянието на пациента. Преценяват се ползата и рискът на въздушния транспорт спрямо наземния. Правилото е пациентът да се стабилизира там, където е най-безопасно за него. Успешна е мисията, при която сме стабилизирали пациент, който е бил в критично състояние, транспортирали сме го по въздух до болница. Тези пациенти са настанени в лечебни заведения и за тях грижа полагат специалисти", обясни д-р Иванова.

Повечето от проведените мисии в момента са свързани с травматизъм. „Случвало се е да се търси помощ от медицинския хеликоптер, само защото се налага интервенция, която може да се извърши в по-висококвалифицирано лечебно заведение", признава д-р Вера Иванова.

Тя обясни, че досега проблеми с излитането и кацането не е имало. Полиция и пожарна обезопасяват район, където в периметър от 30 м няма препятствия за вертолета. Ако той е по-отдалечен от лечебно заведение, екипът бива пресрещан с наземен транспорт. През нощта обаче все още полети не се осъществяват.

Следващите два медицински хеликоптера трябва да пристигнат у нас до края на годината, а пълното окомплектоване на системата трябва да завърши до 2026 г., допълни д-р Иванова.