Маргарита Генчева: В 251 общини няма денонощни аптеки, държавата тотално е абдикирала от социалната си роля
Секция: Интервюта
17 Юли 2024 09:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Маргарита Генчева: В 251 общини няма денонощни аптеки, държавата тотално е абдикирала от социалната си роля Интервю с народният представител от „Възраждане"

/КРОСС/ „Проблемът с липсата на достатъчен брой аптеки, включително и денонощни, на територията на страната ни се задълбочава. Освен че малките населени места в доста случаи са лишени от бърз и лесен достъп до аптека и са принудени да пътуват до най-близкия областен град, то налице е и друг сериозен проблем, който се задълбочава с демографската катастрофа - в 13 областни града, 251 общини няма денонощни аптеки. Извън столицата и най-големите областни центрове реално държавата е абдикирала от своята социална функция по осигуряване на равен достъп до лекарствени продукти на българските граждани, което е тяхно конституционно право. Затова са нужни спешни изменения в закона.", каза народният представител Маргарита Генчева в интервю.

Тя, заедно с група народни представители от „Възраждане", внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Ако законопроектът бъде приет жителите на всички области в България ще получат равен достъп през цялото денонощие до лекарствени продукти и ще гарантира навременна фармацевтична грижа за българските граждани.

„Например в областите Монтана, Видин и Силистра, където също живеят български граждани, заслужават да имат равен достъп до лекарствени продукти по смисъла на закона, също както гражданите на столицата и големите областни центрове. Жителите на цели области няма откъде да си закупят лекарствени продукти в тъмната част на денонощието след 20 ч. Като част от предоставянето на качествено здравеопазване, тази функция и ангажимент на държавата не може и не бива да бъде дерогирана и оставена на самостоятелната преценка на частни търговски субекти. Въпреки разходването на допълнителни средства от държавния бюджет за поемането на разходите за осигуряване откриването на поне една аптека в съответната област, община и населено място, в които е установен недостиг в Националната аптечна карта, това ще изпълни една от основните дейности, заради които държавата съществува.", каза още Маргарита Генчева.

Тя още каза, че в общинските центрове, където не може да има аптека, с денонощен режим на работа е необходимо да има автомат за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба за тази конкретна дейност.